Az elégedetlenség tele: sztrájkok és sztrájktörvény az Egyesült Királyságban
Olvasási idő kb. 9 perc

Az Egyesült Királyságban is komoly problémát jelent az infláció. Miközben a pénzromlás üteme, úgy tűnik, lassulásnak indult, a legutóbbi, 2022 novemberi adatok szerint éves szinten továbbra is 10 százalék körül áll a mutató. Bár ismerünk olyan országot, ahol ez az adat már egészen kedvezőnek hatna, a brit munkavállalók nagyon is érzik, hogy fizetésük egyre kevesebbet ér. Emiatt aztán, érthető módon, többet szeretnének belőle. Miközben akadnak olyan iparágak, ahol éppen az inflációnak köszönhető bevételtöbblet vagy a több tartalék miatt a munkáltatók eleget is tudtak tenni a munkavállalók fizetésemelésre irányuló kéréseinek, valós lehetőség, hogy az így megtámogatott fogyasztás tovább súlyosbítja a pénzromlást.
Rishi Sunak brit miniszterelnök és kormánya kifejezetten tart az ilyen forgatókönyvtől. Sunak részben amiatt költözhetett a Downing Streetre, hogy elődjének a masszív adócsökkentésre épülő, tehát az inflációs környezetet figyelmen kívül hagyó gazdaságpolitikai tervezgetését olyan lendülettel tették helyre a piacok, hogy Liz Truss rövid úton alulmaradt a fejes salátával folytatott versenyben.
Sunak volt pénzügyminiszterként elutasítja a Truss-féle „tündérmeséket”, és minden igyekezetével azon van, hogy még időben gátat vessen az inflációnak és az ezzel szorosan összefüggő megélhetési válságnak a legkésőbb 2024/25 telén esedékes parlamenti választások előtt.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!