Egészségügyi átalakítás: emberség, szív, együttérzés nélkül
Olvasási idő kb. 14 perc

Nem az a kérdés, hogy hozzá kell-e nyúlni az egészségügyi ellátórendszerhez, mert beteg, orvos, szakdolgozó, családtag, mindenki tudja, hogy muszáj, hiszen már csak a rutin tartja össze. Ugyanakkor az átalakításról szóló, a kormány által előkészített törvényjavaslat megint úgy került az Országgyűlés elé, hogy éppen azokat nem kérdezték meg róla, akik napi szinten élik a rendszer hiányosságait, nehézségeit. A Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Orvosok Szakszervezete szerint a tervezet nagyon súlyos ellátási problémákat okozhat.
„Az egészségben eltöltött évek számának további növelése, az egészségügyi rendszer széttagoltságának és a területi különbségeknek a csökkentése, az egészségügyi rendszer összehangolt feladatellátása, a kiszámítható, állandó helyen elérhető orvosi ügyeleti ellátás biztosítása, valamint az Országos Mentőszolgálat szerepének erősítése az országos ügyeleti ellátásban, az egészségügyi ellátás körében az ellátottak által felkérhető személyes segítő igénybevétele, a tartós ápolásra-gondozásra szorulók részére szakápolási központok kapacitásbővítése, az alapellátási praxisok szakmai megerősítése és a területi különbségek kiegyenlítése, egységes alapellátási háttérinformatikai rendszer kialakítása, a többlet gyógyító tevékenység hatékonyabb jutalmazása, továbbá az egészségügyi rendszer működésének átláthatóbbá tétele érdekében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja“ – így kezdődik az „egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló” javaslat.
Ez első ránézésre olyan, amire azt mondja az ember, hogy végre történik valami. Másodjára, részletesebben megnézve a törvényjavaslatot, az derül ki, hogy valami valóban történik, ám az megint nem az, amire mindenki vár. De legalábbis nem abban az ütemben, mértékben, irányban, nem azokon a területeken, amelyeken a szakma szerint lépni kellene.
A törvényjavaslatban megfogalmazott legfontosabb változások
- A teljesítményükhöz képest kapnának bér az orvosok és az ápolók, ami akár 40 százalékos növekedést, de 20 százalékos csökkenést is jelenthetne.
- Sor kerülne az egészségügyi szakdolgozók bérrendezésére, az alap- és középfokú végzettségűek átlagosan 32 százalékos, a diplomások 55 százalékos emelést kaphatnának. Ezzel párhuzamosan a bérpótlékok egy része megszűnne, másik részük beépülne az alapbérbe.
- A centrumkórházak lennének a munkáltatók, s szabadon vezényelhetnék az intézményeik között az orvosokat, a szakdolgozókat. Egy megyében egy irányító egészségügyi intézmény működne. Hogy egyes kórházak milyen ellátásokat nyújthatnak majd, azt a Belügyminisztérium rendeletben szabályozza.
- A városi kórházak a megyei irányítók telephelyei lennének, s főleg a sürgősségi, a belgyógyászati, az egynapos sebészeti, a szülészeti ellátás tartozna hozzájuk.
- Az orvosi ügyelet megszervezése, Budapest kivételével, az Országos Mentőszolgálat dolga lenne.
- Központosítanák a laborszolgáltatásokat, amelyeket a Nemzeti Orvoslaboratóriumi Diagnosztikai Nonprofit Kft. végezne.
- A háziorvosi körzethatárokat az Országos Kórházi Főigazgatóság jelölné ki, ezzel kezelnék a betöltetlen praxisok miatti ellátási problémákat.
- Az 1200 főnél kisebb háziorvosi körzeteket 2028-ig megszüntetnék.
- Az önkormányzati szakrendelőket államosítanák.
- Az önkormányzatok lemondhatnának az alapellátás biztosításának jogáról.
- A tartós ápolásra szorulók ellátását és az ahhoz tartozó infrastruktúrát átadnák a szociális szférának és az egyházaknak, az ellátás szakápolási központokban, az állami fenntartású egészségügyi intézményekben a korábbi ápolási osztályokból jönnének létre.
Éppen úgy, ahogyan egy évvel ezelőtt, az új szolgálati jogviszonyról és az orvosok bérrendezéséről szóló törvény megalkotása idején, a szakmai szervezetek utólag tudták meg, hogy mire készül a kormány. Így aztán a szakmai javaslataiknak sem tudnak érvényt szerezni. A Magyar Orvosi Kamara, mivel tárgyalási partnerként nem tudta elmondani, közleményt adott ki, amelyben mindenekelőtt üdvözli a tényt, hogy a kormányzat sokéves késlekedés után elkezdi az ellátórendszer érdemi átalakítását, de mégsem támogatja a törvénytervezetet a jelenlegi formájában. Szerinte szükség lenne hatástanulmányokra, amelyekből azonnal kiderülhetne, hogy az erőltetett ütemű átalakítás jelentős kockázatokat rejt.
Egyrészt veszélyezteti az ellátásbiztonságot, másrészt az egészségügyi dolgozók elvándorlását okozhatja.
Úgy véli, a túlzott centralizáció elveszi a helyi kezdeményezések és kreatív megoldások erejét, a hosszú döntési láncok működési zavart és pazarlást okozhatnak. A háziorvosi körzetek átalakítása ugyancsak komolyabb előkészítést igényelt volna, nemcsak azért, mert nagyon sok idősebb orvos végzi a feladatot, de azt is figyelembe kellett volna venni, hogy ne járjon a szerzett vagyoni jogok sérelmével.
Ezt olvashatja még a cikkben:
Mi az, ami a Kamara szerint vállalhatatlan?
Miért rossz ötlet a szakrendelők államosítása?
Miért kerül veszélybe az ellátás a szakszervezet szerint?
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!