Minden második ember nélkülözésben él az ország egyes településein
Olvasási idő kb. 12 perc

Az ország tíz legsúlyosabb gazdasági és társadalmi problémával sújtott járása a Fehérgyarmati, a Gönci, a Kunhegyesi, a Nyírbátori, a Kemecsei, a Csengeri, a Mátészalkai, az Encsi, a Baktalórántházai és az Edelényi. Ezekben a járásokban a lakosság 35-44%-a él jövedelmi szegénységben és 45-55%-a anyagi deprivációban. Ez áll a Tárki Társadalmi riport 2022 című kötetének egyik tanulmányában, amelyben Tátrai Annamária statisztikus, szociológus megrajzolta Magyarország szegénységi térképét.
A felmérés összetettségének átlátásához érdemes tudni, hogy a súlyos anyagi depriváció az, amikor a következő tételekből legalább négyet nem tud megfizetni a háztartás: lakbér, jelzáloghitel vagy a közüzemi számlák, az otthon megfelelő melegen tartása, a váratlan kiadások viselése, a rendszeres hús- vagy fehérjefogyasztás, az évi egy nyaralás, a televízió, a mosógép, az autó és a telefon. Egy másik fontos mutató a jövedelmi szegénység. Ez azon személyek arányára utal, akiknek az egy fogyasztási egységre jutó háztartásjövedelme a szegénységi küszöb alá esik.
A szegénységi küszöböt jobbára az úgynevezett nemzeti medián 60 százalékában határozzák meg, ami Magyarországra vetítve 2014-ben havi 70 000 forint, 2020-ban pedig 108 000 forint volt. Azok a háztartások tekinthetők tehát jövedelmi szegénységben élőknek, ahol az egy főre jutó jövedelem nem éri el ezt az értéket.
A tanulmány szerint 2015-ben a magyarországi népesség 37,41%-ának legfeljebb általános iskolai végzettsége volt. 39 járásban az 50%-ot is meghaladja az alapfokú végzettségűek aránya. Ezek közül mindössze nyolc járás található a Dunától nyugatra: Közép-Dunántúlon Devecser (52%), valamint Fejér és Tolna megye határán Enying, Sárbogárd és Tamási (50-52%). Megemlítendő még a Hegyháti járás (53%), valamint a délnyugati határszélen fekvő öt járás: a Letenyei (51%) a Csurgói, a Barcsi (50%), a Sellyei (57%) és a Siklósi. A Dél-Alföld régióban megyénként egy-két járás tartozik ugyanebbe a kategóriába: Bács-Kiskun megyében Bácsalmás és Jánoshalma, Békés megyében Sarkad és térsége, Csongrád megyében pedig a Kisteleki járás.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!