Európai Bizottság: a kkv-k számíthatnak a brüsszeli mentőövre
Olvasási idő kb. 6 perc

Az Európai Bizottság (EB) minden évben megrendezi – közösen az éppen soros EU elnökséggel – a kis- és középvállalatok találkozóját. Több száz cég tulajdonosa vagy vezetője egyeztethet az európai döntéshozókkal, az Európai Parlament képviselőivel, a résztvevők megosztják egymással tapasztalataikat és elvétve siralmaikat, ha elégedetlenek a kkv-kre vonatkozó direktívákkal, ösztönzőkkel, szabályzókkal.
November végén a cseh elnökség Prágában adott otthont a találkozónak. A három napos esemény nyitóelőadását – amelyet Rudolf Schumpeterről, a 20. század egyik legnevesebb osztrák közgazdászáról neveztek el – idén a belga Luc Soete akadémikus tartotta, a maastrichti egyetem volt rektora, a brüsszeli államigazgatási egyetem dékánja. Az Európai Bizottságnak is tanácsot adó professzor előadásának lényege – amit részben Schumpetertől kölcsönzött -, az a paradoxon, hogy napjaink kihívására, az energiarendszer átállítására, a fenntartható fejlődésre a megoldásokat ne a multiktól, az óriás cégektől várjuk. A hangsúly az innováción van, és az ehhez szükséges vállalkozói szellem a kkv-k részéről érkezik.
A találkozó egyik fénypontja a számos nemzetközi díj nyerteseinek kihirdetése, a pályázatok összefoglaló videójának a bemutatása. Minden kategóriában meghívják a három döntőst, az Európai Unió zsűrije közülük hirdet győztest. Külön díjazzák a leginnovatívabb, a legtalálékonyabb, a legszellemesebb pályázatokat, amelyekben egy a közös: mind kis- vagy közepes cég, legyen az akár egyszemélyes vagy kis családi vállalkozás, vagy akár egy 100 főt foglalkoztató termelőüzem.
Feltűnő volt, hogy idei kiválasztottak között milyen nagy számban szerepeltek olyan vállalkozások, amelyek a szociális szférában aktívak, legyen szó az elesettek támogatásáról, a munkanélküliek új esélyhez juttatásáról vagy éppen a bevándorlók problémáival való foglalkozásról.
A zsűri nagydíját egy belga vállalkozás nyerte el, amely a szabadúszók problémáira összpontosít, egyfajta érdekvédelmet lát el, a rendszeres online találkozókkal rávilágítanak egymás gondjaira és működtetnek egy honorárium kalkulátort is. Ez megmutatja, mi az átlagos órabér egy-egy adott területen – ami nyilvánvalóan segít abban, hogy a megrendelők ne élhessenek vissza a szabadúszók kiszolgáltatottságával.
Ezt olvashatja még a cikkben:
Mit mondott Thierry Breton az uniós gazdaságról?
Mit tartalmaznak az InvestEU és a SURE nevű programok?
Mivel segíti az Unió a digitális átállást?
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!