Sokkoló tanulmány: szinte minden technológiai ágazatban Kína áll az élen
Olvasási idő kb. 7 perc

Egy nemrég megjelent ausztrál tanulmány azt elemezte, hogy az egyes technológiai ágazatokban mely nemzetek járnak a világ előtt. Olyan technológiákat vizsgáltak, amelyek döntő jelentőségűek a gazdaság és a társadalom működése szempontjából. Ezek képezik az alapját a zöld energia termelésének és az orvosi felfedezéseknek, valamint meghatározóak a katonai képességek fejlesztésében és a hírszerzésben. A szerzők arra jutottak, hogy 44 területből 37-ben Kína áll az élen.
Az Australian Strategic Policy Institute (ASPI) nevű, önmagát függetlenként szemlélő kutatóintézet egyéves kutatásában azt vizsgálta, hogy a legnagyobb hatású, legtöbbet idézett, magas minőségű tanulmányok az egyes technológiai területeken hol keletkeznek, országra, intézményre, vállalkozásra lebontva. Az elmúlt öt évben született 2,2 millió tanulmány felső 10 százalékát vizsgálták, s ebből vontak le következtetéseket. A tudományos publikációk idézettségének vizsgálatát a technológiai területen azért is tartották hasznosnak és hatékonynak, mert úgy találták, hogy a vizsgált tanulmányok idézettség szempontjából legfelső 0,01 százalékából a 80 százalékra hivatkoznak szabadalmakban. Ha ezt kiterjesztik a tanulmányok 0,1 százalékára, ez az arány máris csak 60 százalék, míg a tanulmányok top 1 százalékában csak 40. Emellett vizsgálták a tanulmányok szerzőinek – a „tehetségeknek” – az áramlását a világban a különböző karrierszinteken.
A leglátványosabb eredményt, hogy mely országok állnak az egyes ágazatokban az élen, a kutatók úgy interpretálják, hogy mindösszesen hét olyan ágazatot találtak, amelyben valamely demokrácia áll az élen, s az is jellemző, hogy mind a hétben az Egyesült Államok.
Elsősorban a magas teljesítményű komputerek, a fejlett integrált áramkörök tervezése, illetve gyártási folyamatainak tervezése, a kvantumszámítógépek, valamint a vakcinák területén jellemző az amerikai előny. A vezető kettőshöz (mert az amerikaiak a legtöbb területen, ahol nem elsők, ott másodikak) viszonylag a legközelebb az Egyesült Királyság és India párosa áll, majd némileg lemaradva Dél-Korea és Németország következik.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!