Hajlik-e az iráni rendszer vagy törik?
Olvasási idő kb. 6 perc

Az Iránban szeptember óta tartó tüntetések nyomán az ország főügyésze, Mohammad Jafar Montazeri bejelentette, hogy megszüntetik az úgynevezett erkölcsi rendőrséget, s elkezdik tanulmányozni a nők nyilvános kendő- és ruhaviselési szabályait tartalmazó törvényt. Most még nehéz megítélni, hogy tényleges, komoly engedményről van-e szó. Az biztos, hogy a lázongások egyelőre nem enyhülnek, s a rezsim egyre szélesebb skálán keresi a normalizálás eszközeit.
Szeptember 16-án halt meg egy teheráni kórházban Mahsa Amini. A 22 éves kurd lány a szüleivel látogatott az iráni fővárosba, az utcán sétáltak, amikor az „útmutató járőrök” (Gasht-e Ershad) nem megfelelő öltözéke miatt őrizetbe vették. A kihallgatása során történt valami, egyesek szerint megverték, a hatóság szerint szívrohamot kapott, mindenesetre kómába esett, s a kórházban meghalt. Halálának oka egy később kiszivárgott orvosi jelentés szerint egyébként agyvérzés volt. Szülei elmondása szerint teljesen a törvény szerint volt öltözve, kendőt viselt, s bő ruhát.
Néhány órával Amini halála után a kórház előtt egyre nagyobb tömeg gyűlt össze, majd országszerte tüntetések kezdődtek. A kendőviselés ma már szinte hagyományosan az egyik központi témája az időről időre fellobbanó lázongásoknak. 2009-ben hatalmas tüntetések voltak ebben a tárgyban, majd 2017-ben és 2019-ben is. A kendőviselés egyrészt kulcseleme az iráni ultrakonzervatív körök politikájának, másrészt alkalmas mind példastatuálásra, mind felháborodást kiváltó túlzott hatósági fellépésre. A politikai szférában állandó viták tárgya, s a rendszer stabilitásának egyfajta lakmuszpapírja.
A most megszüntetett vagy megszüntetni szándékozott erkölcsi rendőrséget 2005-ben hozta létre a rosszemlékű Mahmud Ahmadinezsád elnök. Zöld csíkkal ellátott fehér mikrobuszokkal járták a közterületeket, s ha valaki nem felelt meg kényes igényeiknek, azt elvitték a Vozara nevezetű hírhedt őrizetes központba. Aki járt Iránban, az pontosan tudja, hogy a kendőt, a hidzsábot is lehet ezerféleképpen hordani, hasonlóan a bő felsőruházathoz. Persze, vannak területek, ahol mindenki hibátlanul elfedi magát, a nagyobb városokban, Észak-Teheránban azonban nagy a változatosság attól függően, mennyi látszik az arcból, a homlokból, a hajból, nem is beszélve a cipőkről, s az általuk meghatározott járásról. Viszonylag rendszeres esemény a nagyvárosokban, hogy járőrök fellépése köré gyorsan rengeteg ember gyűlik, s nagyon sok múlik azon, ki a határozottabb vagy ki ijed meg jobban.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!