Léggömbfrász – Blinken nem megy Pekingbe
Olvasási idő kb. 11 perc

A nemzetközi közvélemény feszülten várta, hogy öt év szünet után ismét amerikai külügyminiszter utazik Pekingbe. Hát nem utazik. Montana felett ugyanis nagy magasságban haladó, kínaiként és feltételezhetően hírszerzési célúként azonosított ballont, léggömböt fedeztek fel, s Anthony Blinken útját lemondták, illetve elhalasztották. A kínai fél gyorsan reagált, elismerte, hogy az övék a léggömb, de eltévedt meteorológiai célú eszköznek nevezték.
A léggömb végül áthaladt az észak-amerikai kontinens felett, és Dél-Karolina partjainál, amerikai vizek felett egy F-22 Raptor vadászgépről indított AIM-9X Sidewinder rakétával lelőtték. Eközben egy újabb léggömböt fedeztek fel a dél-amerikai kontinens felett is. Egyelőre magáról a léggömbről nem lehet sokat tudni, de a politikai manézs – és persze a nézőtér – természete olyan, hogy azért egyre többen vannak, akik úgy tesznek, mintha nem is sokat, hanem mindent tudnának. Szenátorok és képviselők sora jelentette ki, hogy nyilvánvaló kémkedésről van szó, még azelőtt, hogy szakértők kezdtek volna a lehetőségekről beszélni. Merthogy lehetőség az elég sok van.
A történet kibontakozásakor nagyon sok volt a bizonytalanság. Hamar felvetődött, s tulajdonképpen megválaszolatlanul maradt a kérdés, hogy ha egy veszélyes kémeszközről beszélünk, akkor azt hogy-hogy csak Montanában vették észre. Ráadásul nem valamilyen szupermodern receptorral észlelték, hanem egy polgári légijárat szemfüles utasa figyelt fel rá először. A nagy magasságú léggömbök még a kereskedelmi repülőforgalom szintje felett is repülnek. Később aztán a Pentagon munkatársa egy háttértájékoztatón azt mondta, hogy „bizonyos ideje” ők már követték léggömböt, de nem hozták nyilvánosságra. Mindenesetre azonnal felvetődött, hogy ha megfigyelésről van szó, Montanában éppen van mit megfigyelni. Itt található ugyanis – Cascade megyében – a légierő Malstrom bázisa, egyike annak a három bázisnak, ahonnan kezelhetők a környező silókban lévő Minuteman III nevű, szárazföldről indítható interkontinentális rakéták.
Montana egyébként határállam, hosszú szakaszon érintkezik Kanadával, tehát akár az is elmondható lenne, hogy az Egyesült Államokban hamar detektálták a léggömböt. Az eleinte nyilvánosságra került modellek szerint azonban olyan irányból jött, hogy Monatana előtt nem csak a tekintélyes terjedelmű Kanadán kellett átrepülnie, hanem azt megelőzően Alaszkán, vagy legalábbis az Alaszkához tartozó Aleut-szigeteken is. Ha hinni lehetett egy erről melegében nyilatkozó amerikai anonim szakértőnek, ez az eszköz semmilyen elektromos vagy rádió jelet nem adott, ezért nem biztos, hogy tudták az erre a célra létesített rendszerekkel észlelni. Az említett modellek egyébként meglehetősen magas színvonalúak, mert a ballon útját Montanától viszonylag pontosan jósolták meg.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!