
A múlt héten Pekingben tartott úgynevezett „kettős üléssel”, a népfront-jellegű Politikai Konzultatív Tanácskozó Testület, illetve a parlament egymást követő ülésével lezárult az a folyamat, amellyel az őszi pártkongresszust követően kialakították a vezetés új struktúráját és személyi összetételét. Harmadik ciklusra megválasztották államfővé Xi Jinpinget, új miniszterelnököt és új parlamenti elnököt választottak Li Qiang és Zhao Leji személyében. Az új vezetők, elsősorban a nem annyira új Xi megnyilvánulásaiban kirajzolódott, milyen világképpel vágnak neki az új ötéves ciklusnak: ebben az dominál, hogy az Egyesült Államok deklaráltan meg akarja fékezni a kínai fejlődést, s ezzel a szándékkal mindenképpen fel kell venniük a küzdelmet.
A CHIP-törvény Kínát célozza, de a világgazdaságot is eltalálja
Még a „kettős ülés” kezdetekor egy panelbeszélgetésen Xi Jinping, akkor még harmadszorra meg nem választott államfő szokatlan nyíltsággal beszélt arról, hogy az Egyesült Államok vezette nyugati országok megpróbálják teljeskörűen fékezni és elfojtani a kínai fejlődést, s ez példátlanul zord körülményeket jelent az ország számára. Ez a folyamat nagyon gyors, ezért Xi szerint fokozódik a bizonytalanság, s szaporodnak a váratlan tényezők. A romló körülmények között – mondta az államfő – nyugodtnak kell maradni, fenn kell tartani a stabilitást, s bátran küzdeni kell. Az nem állítható, hogy ez a gondolatmenet kínai vezetőtől nagyon újszerű lenne, ami szokatlan, az a közvetlensége, nyíltsága. Lévén az Egyesült Államok és a Nyugat más tekintetben fontos partnere a Kínai Népköztársaságnak, és fontos körülménye a kínai fejlődésnek, sokkal óvatosabban, kiegyensúlyozottabban szoktak erről a viszonylatról beszélni.
Az, hogy az előttünk lévő ötéves ciklus alaphangjának ezt a megközelítést választották, jelzi, hogy a nemzetközi alkalmazkodásnak a korábbiaknál sokkal érdesebb, keményebb útját választják.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!