Érvénytelen kérdésre érvénytelen választ kell adni a népszavazáson
Címkék:
népszavazásOlvasási idő kb. 5 perc

Tizenhétre bővült azon civilszervezetek száma, amelyek érvénytelen szavazásra buzdítanak az országgyűlési választással egyazon napra kiírt népszavazáson. A kezdeményezők azt szeretnék elérni, hogy minél többen tegyenek az igen és a nem mellé is ikszet a szavazólapon. Ezzel a módszerrel úgy lehet tiltakozni a szexuális kisebbségek kiközösítése ellen, hogy közben nem nő az érvényes népszavazás esélye. Az akció részleteiről Dudits Lucát, a Háttér Társaság ügyvivőjét kérdeztük.
Miért az érvénytelen szavazatot találták a legjobb tiltakozási formának?
Fontosnak tartjuk, hogy mindenki kifejezze a véleményét. Hiszünk abban, hogy egy demokráciában részt kell vennünk a közös ügyeink alakításában, a népszavazáson is fontos ott lennünk, ezért nem bojkottra buzdítjuk a választópolgárokat. Az igen szavazatok azonban egyrészt növelnék annak az esélyét, hogy érvényes lesz a népszavazás, másrészt ezekre a manipulatív és kiközösítő kérdésekre nem lehet igennel válaszolni, mert ezek nem igazi kérdések. A legjobb választás tehát az, ha érvénytelenül szavazunk. Érvénytelen kérdésre érvénytelen választ kell adni a népszavazáson.
Az érvénytelen szavazás előnye, hogy csökkenti az érvényes népszavazás esélyét, miközben buzdíthatjuk az embereket a részvételre az ugyanakkor tartott választáson, emellett eszközt is adunk a kezükbe ahhoz, hogy a kormány felé ki tudják fejezni a tiltakozásukat az értelmetlen és kirekesztő kérdések kapcsán. A jogszabály szerint az országos népszavazás akkor érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és akkor eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele azonos választ adott. Tehát aki érvénytelenül szavaz, annak a szavazatát nem számolják az érvényesen leadott szavazatok közé, viszont az érvénytelen szavazatok száma láthatóan is megjelenik, aminek erős üzenete van a kormány felé.

Páran annak adtak hangot, hogy tiltakozásul inkább föl sem veszik a népszavazási ívet vagy széttépik, esetleg hazaviszik az utókornak.
A tiltakozás legbiztosabb formájának az igen és a nem karikák együttes beikszelését látjuk. Ezzel azt üzenjük, hogy érdekel minket az ország sorsa, és el is mondjuk a véleményünket, de ebben a gyerekeinket, ismerőseinket, barátainkat vagy munkatársainkat kiközösítő aljas kampányt a leghatározottabban elutasítjuk.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!