Igen, fel lehet lépni a fake news-ipar ellen, de nem mindegy, hogyan
Reich Orsolya: Túl nagy volt a nyomás
Az álhíreket közlő honlapok vagy hírportálok működtetői nem őszinte meggyőződésüktől vezettetve tesznek közzé veretes marhaságokat, hanem mert az számukra jövedelmező – mondja lapunknak a Berlinben élő filozófus, Reich Orsolya, akivel a közösségi média szabályozásáról, annak ellentmondásaitól, illetve arról beszélgettünk, miért gyanús, ha az állam akar szabályozni valamit.
A közösségi média a legfontosabb információforrássá vált. Kétségtelen, hogy villámgyors fejlődése közben alapvetően átalakította a hagyományos média etikai szabályait – mindenki azt és úgy tesz föl a közösségi felületre, ahogy csak akar, kiváltképp, ha kellőképp ügyes a megfogalmazása ahhoz, hogy ne tiltsák le a tartalmát. Kialakulhat-e ebben a térben is olyan védekezési mechanizmus, amelyet a hagyományos sajtótermékek hosszú időn át tartó munkával, saját maguk izzadtak ki?
Visszakérdeznék. Milyen védekezési mechanizmusra gondol? És miket sorolunk a hagyományos sajtótermékek közé? Azt gondolom, nem feltétlenül szerencsés a hagyományos médiát egyfajta idealizált, etikus monolitként szembe állítani a mai közösségi médiával. A hagyományos média is adott megjelenési felületet populista politikusoknak vagy azok eszméinek, ez nem egy merőben új jelenség. Egyes médiumok régen is hazudtak, mások szenzációt hajhásztak, hazugságok és álhírek pedig feltehetőleg azóta terjednek, amióta az ember beszélni tud.
Persze. Csak a hagyományos sajtótermékekben – beszéljünk e körben az újságokról, a televízióról, a rádióról – névvel, arccal, hanggal közölt, azonosítható személyhez köthető információk vannak, amelyekért az adott médium felelősséget vállal. Nem kell szembe állítanom monolitikus tömbként a hagyományos médiát a közösségivel szemben annak megállapításához, hogy ott ilyen felelősség nincs.
Én még így is kissé idelizáltnak érzem a szembeállítást. A közösségimédia-bejegyzéseink szerintem sokkal inkább köthetőek személyünkhöz, mint húsz éve egy a nyomtatott sajtóban megjelenő újságcikk, ami vagy a cikk írójának polgári neve alatt jelent meg, vagy nem. Persze, mondhatná, hogy írói álnév ide vagy oda, az újság felelős szerkesztőjének tartania kellett a hátát, Mark Zuckerbergnek pedig nem kell tartania Iksz Ipszilon álnevű felhasználója bejegyzéseiért. De ez is túl erős szembeállítás, Zuckerberg sem engedhet meg bármit a platformján.
A közösségi média jellegzetességei azonban fölerősítik a gyűlöletbeszéd és a szólásszabadság kérdéskörét: örök vita, hogy a szólásszabadság a demokráciának nem csak valamely járulékos eleme, hanem a veleje, tehát a gyűlöletbeszéd elleni harcban sem korlátozható. Ez a nézet áthatja például az Amerikai Egyesült Államokat, mégis, épp ott esett meg, hogy a még hivatalban lévő elnököt letiltják közösségi felületekről.
Érzek némi kísértést, hogy azt mondjam, hogy miután az amerikai társadalom megtapasztalta, milyen veszélyes következményei lehetnek annak, ha bárki bárhol bármit mondhat, ráébredt, hogy a szólásszabadság csak egy a demokrácia fontos alkotóelemei közül, nem pedig egyenlő a demokráciával. Valóban, eltolták a dolgot a falig, aztán rájöttek, hogy hát ez így mégsem fog működni. A válaszom így jól hangozna, és meglehet, volna is benne igazság, és ez is része a történetnek. De ugyanannyira része az is, hogy a választásokkal a demokraták politikai ereje nagyot nőtt, és Donald Trump elnök, amikor letiltották, már csak napokkal állt a hatalomátadás előtt. Vagyis azt gondolom, hogy egy alapvetően megváltozott politikai erőtérben a közösségimédia-platformok vezetőségeinek is mások az érdekei és a lehetőségei. Egyébiránt szerintem az igazán érdekes kérdés nem is elsősorban az, hogy miért pont ott és miért pont most történhetett ez meg. Ami rettenetesen érdekes ebben a történetben az az, hogy mit is kell gondoljunk saját demokráciáinkról annak fényében, hogy mekkora hatalommal bírnak felettünk egyes tech cégek. Nekem, akárhányszor csak arra gondolok, hogy mi történne, ha a Facebook úgy döntene, hogy felfüggeszti a profilomat, mert szerintük a bejegyzéseim nem felelnek meg az éppen aktuális közösségi irányelveknek, görcsbe rándul a gyomrom.
Tisztelt Olvasónk, a cikknek még nincs vége!
A Jelen egy pártoktól és médiacégektől független hetilap és online portál, amelynek tulajdonosai a szerkesztők, támogatói az olvasók. Mélyen elkötelezettek vagyunk a szabadság, a demokrácia, a jogállam és a társadalmi igazságosság értékei mellett. A szabad média ma veszélyben van Magyarországon, a független sajtó kizárólag az olvasók támogatásával maradhat fent. Mi nem adományt kérünk, hanem színvonalas, sokszínű, kritikus tartalmat kínálunk az előfizetésért cserébe.
A Jelen oldalán kizárólag a szerzőink saját írásai olvashatók. Nem foglalkozunk hírek utánközlésével és újracsomagolásával. Legfontosabb küldetésünk, hogy színvonalas elemzések, riportok, interjúk és vélemények közlésével segítsük megérteni a közéleti események összefüggéseit. Ha most továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor a Jelen független szerkesztőségének további munkájához is hozzájárul.
Még egy igazi Alkotmánybíróság tagja volt 1990-1999 között Vörös Imre, aki néhány hete tett közzé nagyszabású tanulmányt az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet honlapján Különleges jogrend katonákkal – mindörökké? címmel. A jogtudóst nem csak a jelenleg fennálló alkotmányos és alkotmányellenes állapotok értelmezésére kértük, hanem arra is, hogy vázolja fel a demokratikus rendszerváltás lehetséges alkotmányjogi alapjait.
A „Köjkök” – Közösségi Játék Készítés a tökéletes példa rá, hogy a jó szándék és egy jó ötlet találkozása néha elegendő ahhoz, hogy mozgásba lendüljenek az események. Lupsán Lilit kérdeztük a kezdetekről, a jól segítés mikéntjéről és a közös játék öröméről.
Tíz éve Klubrádióznak, szerda délelőttönként hallhatók az Ötösben. Falusi Mariann és Lang Györgyi (ejtsd: Padödö) a műsorvezetés lehetőségeiről, buktatóiról és arról, hogy ez nem egy szakma.
Minden azt mutatja, hogy a zuglóiaknak elegük van a korrupcióból. Én azt mondom, ha van egy jó jelölt, mindig lehet annál jobb is. Ráadásul egyikünknek sincs odaszögezve a tábla a parlamenti székére, hogy az a hely csak az övé – mondja lapunknak a zuglói előválasztáson a Momentum színeiben induló Hadházy Ákos, akit meglepett, hogy MSZP-s ellenfele, Tóth Csaba mennyire vehemensen támadta őt.
Tóth Csaba, az MSZP Zuglóban megválasztott parlamenti képviselője szerint a Momentum Zuglót, nem pedig az ő személyét tartja szimbolikusnak, amikor a kormányváltást a korrupcióellenes harchoz, a hitelességhez köti. A vele készült interjúban szóba kerülnek régi ügyek, továbbá az is, hogy nem Vas megyében kezdődött-e az MSZP megállíthatatlannak tűnő lejtmenete.
Az első járványhullám meghatározó érzelmi hatása a félelem, a másodiké viszont már a kifáradás, mondta a Jelennek nyilatkozva Kun Bernadette pszichológus. Fontos lenne, hogy a krónikus stressz leküzdésére adott jó szándékú tanácsok ne elvégzendő feladatként nehezedjenek azokra, akiket amúgy is maguk alá temetnek a járványhelyzetben keletkező problémák. Segít az is, ha merünk beszélni arról, milyen nehézségekkel éljük meg az elhúzódó rendkívüli helyzetet.
A Magyar Rektori Konferencia lényegében kezdeményezője volt az egyetemi modellváltásnak – ez derül ki a konferencia elnökével, Borhy Lászlóval készített interjúnkból, amelyben nem csak arról esik szó, hogy miért lenne gazdaságilag előnyös az alapítványi fenntartói forma, hanem arról is, hogy mi romlott el az SZFE-n és lehet-e törvényi garanciája annak, hogy ez többé ne történhessen meg.
Második alkalommal tűzi napirendre az SZFE ellehetetlenítésének ügyét az Európai Parlament. Tavaly októberben Upor László volt rektorhelyettes és Milovits Hanna, a diákok képviselője tárta a meglehetősen gyér hallgatóság elé az egyetem megszállásának történetét. Most Keszég László, a Magyar Színházi Társaság elnöke szólal fel a támadás alatt álló média- és művészi szabadság védelmében. Vele beszélgettünk a hazai színházak helyzetéről, a kultúra finanszírozásának igazságtalanságáról és a lehetséges változás esélyeiről.
„Ne szégyelljük, ez a Kádár-rendszer. Az az időszak tért vissza, amikor a pártbizottságra kellett 'fölmenni' az extrapénzekért, saját bevétel nem volt, amit kellett, azt kiutalták, egyebekben pedig valamiféle településfejlesztési hozzájárulást szedhetett be az önkormányzat” – mondja a Jelennek Gémesi György gödöllői polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, aki szerint van remény az önkormányzatiság helyreállítására. Ennek érdekében, első körben, utcára vonulnak.
A legnagyobbak közt elismert szerző, akit mindenki ismer, de akiről mégis nagyon keveset tudunk – talán így lehetne bemutatni néhány szóban Mészöly Miklóst, az írót, akinek bizonyos műveit a nemzetközi irodalmi élet már akkor elismerte, amikor itthon még ki sem adták. Szolláth Dáviddal, a nemrégiben megjelent Mészöly monográfia szerzőjével beszélgettünk.