Indulat és értetlenség van a finnekben a magyar kormány miatt
Olvasási idő kb. 4 perc

Ironikus módon most tanulták meg a finnek azt, hogy a magyar jogállamisággal kapcsolatos bírálatok igazak – mondja a Jelennek adott interjúban Annastiina Kallius, a Helsinki Egyetem antropológus kutatója, aki tíz éven át élt Magyarországon és a Nemzeti Együttműködés Rendszeréről írta a doktori dolgozatát.
Mekkora az aggodalom a finn társadalomban egy esetleges orosz agresszió miatt?
A finnek most sokkal jobban aggódnak Ukrajnáért, mint amennyire az orosz fenyegetéstől tartanak. Megtanultunk a hosszú, közös határral élni, és Finnországnak nagyon erős hadserege van. A NATO-csatlakozás késleltetése miatti aggodalom inkább Európa kollektív védelemre vonatkozik.
Mennyire van tisztában a finn közvélemény a magyar kormány szerepével ebben a késlekedésben?
A finnek nagyon aktívan és meglepetten követik a késlekedést. Nem értik, mi az oka annak, hogy a magyar kormány megjelölt egy konkrét időpontot a ratifikálásra, aztán nem tartja be az ígéretét. Ez jól mutatja, hogy a finn és a magyar politikai kultúra mennyire különbözik egymástól. Természetesen itt a jelenlegi magyar kormány politikai kultúrájáról van szó. Fontos tudni, hogy Finnországban április elején választások lesznek, ami meghatározza a közbeszédet. A hosszú évtizedek után kezdeményezett NATO-csatlakozás szintén óriási jelentőségű ügy, a magyar kormány időhúzása ebben a készeresen is érzékeny időszakban történik.
Mik a főbb vélemények a társadalomban ezzel kapcsolatban? Indulatot érezni vagy inkább értetlenséget?
Mindkettőt, indulat és értetlenség egyszerre uralja a nyilvánosságot. A finnek nem kaptak értelmes és világos választ arra, hogy tulajdonképpen mi a magyar kormány szándéka és mi a célja a fideszes-delegáció utazásának. Tehát, ironikus módon, a finn közvélemény éppen ennek a zavaros kommunikációnak köszönhetően tanulta meg azt, hogy milyen körülmények között dolgoznak a független újságírók Magyarországon. Most közvetlen tapasztalatot szereztek arról, hogy egy őket érintő döntés részleteiről nem lehet demokratikus és átlátható módon információt szerezni.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!