A Hatszín Teátrum tulajdonosai még kora ősszel hirdettek pályázatot a színház működtetésére, amelyre meghívták Földvári Pétert is, aki azonnal felkérte volt kolléganőjét, Kerekes-Katz Petrát, hogy együtt kezdjenek bele az új feladatba. Terveiknél talán csak a lelkesedésük nagyobb.
Derült égből érkező villámcsapásként szembesültek a hírrel, hogy nyertek?
Földvári Péter: Villámcsapásnak nemigen volt nevezhető a döntés, hiszen ennek a pályázatnak addigra már volt négy fordulója. A bemutatkozást követően összeállítottuk a pályázat első verzióját, aztán a másodikat, meg a harmadikat – emlékezik a stációkra Földvári Péter. – Végül novemberben érkezett az a bizonyos mail, amiből kiderült, hogy miket választottak.
Korábban mindketten a Karinthy Színházban dolgoztak, és elindítottak egy művészeti ügynökséget is, de ez azért másfajta feladat lesz.
F. P.: Nyilván megkérdezhetik tőlünk, miért gondoljuk, hogy egy színház üzemeltetésével és vezetésével is megbirkózunk, úgyhogy gyorsan válaszolnék is a kérdésre. Egyrészt azért, mert a Stellatus ügynökség olyan személyi hátteret ad, amivel meg tudjuk állni a helyünket. Másrészt azért, mert láttunk már színházat belülről. Karinthy Marci mellett nagyon sokat tanultunk arról, hogyan lehet szerethető és színvonalas színházat csinálni, úgyhogy itt most meg is próbálkozunk vele.
Fotó: Bazánth Ivola
Mi volt a pályázatukban az az érv, ami meggyőzte a tulajdonosokat arról, hogy ez lesz a nyerő?
F. P.: Talán az, hogy nem elsősorban egy gazdasági alapon működő befogadó színházat szeretnénk üzemeltetni a Jókai utcában – vagyis jöjjön, aki csak akar és ki tudja fizetni, az összes többi minket nem érdekel, hanem egy elég komoly szakmai koncepciót raktunk le az asztalra. Azt szeretnénk, ha a Hatszín közösségi térként működne. Mivel huszonnégy órában béreljük a helyet, a nap mind a huszonnégy órájára megtöltenénk élettel és tartalommal az épületet.
Kerekes-Katz Petra: Itt az épületen van a hangsúly, hiszen a színháztermen kívül rengeteg lehetőség és közösségi együttlétre alkalmas tér van a házban. Ha lehet ilyet mondani a járvány miatti lezárások kellős közepén, a lehető legjobb időben kaptunk egy színházat, amikor egyetlen nézőt sem tudunk beengedni. Szeretnénk tovább vinni a befogadó jelleget, de szeretnénk mellé sok saját produkciót is, sőt, azt sem tagadjuk, hogy nem bánnánk, ha egy idő múlva átfordulna ez az arány. Már március elején lesz egy saját bemutatónk, Bödöcs Tibor Meg sem kínáltak című könyvéből, Keresztes Tamás rendezésében Thuróczy Szabolcs alakítja majd a művészlelkű alkoholista szobafestőt. És ha majd tényleg bejöhetnek élő emberek, akkor a színházon kívül is birtokban vennék a rendelkezésre álló tereket.
Tisztelt Olvasónk, a cikknek még nincs vége!
A Jelen egy pártoktól és médiacégektől független hetilap és online portál, amelynek tulajdonosai a szerkesztők, támogatói az olvasók. Mélyen elkötelezettek vagyunk a szabadság, a demokrácia, a jogállam és a társadalmi igazságosság értékei mellett. A szabad média ma veszélyben van Magyarországon, a független sajtó kizárólag az olvasók támogatásával maradhat fent. Mi nem adományt kérünk, hanem színvonalas, sokszínű, kritikus tartalmat kínálunk az előfizetésért cserébe.
A Jelen oldalán kizárólag a szerzőink saját írásai olvashatók. Nem foglalkozunk hírek utánközlésével és újracsomagolásával. Legfontosabb küldetésünk, hogy színvonalas elemzések, riportok, interjúk és vélemények közlésével segítsük megérteni a közéleti események összefüggéseit. Ha most továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor a Jelen független szerkesztőségének további munkájához is hozzájárul.
Hallgató címmel jelent meg Snétberger Ferencnek a Keller Quartettel közös lemeze, amelynek a nyitó darabja az In Memory of my People, amit a roma holokauszt története ihletett. A Berlinben élő gitárművészt sorsról, változó szegénységről, rejtőzködő tehetségekről és legújabb lemezéről kérdeztük.
Ha az alapokon nem lehet változtatni – és ezek nem pusztán gazdaságiak –, akkor minden szabadságküzdelem végső soron hiábavaló, és csak a vereségek száma szaporodik – mondja lapunknak Tamás Gáspár Miklós marxista filozófus, akinek most jelent meg a 2001 és 2020 közt írt tanulmányainak válogatása. Ennek kapcsán beszélgettünk vele gondolkodásának változásáról, a fasizmusról, a „polgári” demokráciáról, Lear királyról és Júliáról.
„Felcsúti per” elindítása az Orbán-rendszer felépítőinek fő politikai és gazdasági aktorai ellen, magángépek felszállási tilalma a kormányváltást követő hetekben, jachtadó, a gyanús közbeszerzési akták újra nyitása – ez csak néhány elem a Momentum múlt héten bemutatott Új Rendszerváltás programjából, amellyel a párt a 2022-es kormányváltásra készül. A párt miniszterelnök-jelöltje, Fekete-Győr András azt mondja, szó sincs közjogi puccsról, a tervezett intézkedések összhangban vannak a jogállamiság alapelvével.
Az államháztartási törvény megfojtotta az egyetemeket, de a modellváltás magában hordozza azt, hogy saját lábra állhassanak. Persze szükségesek a garanciák is ahhoz, hogy el lehessen kerülni az SZFE-n történteket. Horváth Zitával, a modellváltó Miskolci Egyetem rektorával beszélgettünk.
Még egy igazi Alkotmánybíróság tagja volt 1990-1999 között Vörös Imre, aki néhány hete tett közzé nagyszabású tanulmányt az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet honlapján Különleges jogrend katonákkal – mindörökké? címmel. A jogtudóst nem csak a jelenleg fennálló alkotmányos és alkotmányellenes állapotok értelmezésére kértük, hanem arra is, hogy vázolja fel a demokratikus rendszerváltás lehetséges alkotmányjogi alapjait.
A „Köjkök” – Közösségi Játék Készítés a tökéletes példa rá, hogy a jó szándék és egy jó ötlet találkozása néha elegendő ahhoz, hogy mozgásba lendüljenek az események. Lupsán Lilit kérdeztük a kezdetekről, a jól segítés mikéntjéről és a közös játék öröméről.
Tíz éve Klubrádióznak, szerda délelőttönként hallhatók az Ötösben. Falusi Mariann és Lang Györgyi (ejtsd: Padödö) a műsorvezetés lehetőségeiről, buktatóiról és arról, hogy ez nem egy szakma.
Minden azt mutatja, hogy a zuglóiaknak elegük van a korrupcióból. Én azt mondom, ha van egy jó jelölt, mindig lehet annál jobb is. Ráadásul egyikünknek sincs odaszögezve a tábla a parlamenti székére, hogy az a hely csak az övé – mondja lapunknak a zuglói előválasztáson a Momentum színeiben induló Hadházy Ákos, akit meglepett, hogy MSZP-s ellenfele, Tóth Csaba mennyire vehemensen támadta őt.
Tóth Csaba, az MSZP Zuglóban megválasztott parlamenti képviselője szerint a Momentum Zuglót, nem pedig az ő személyét tartja szimbolikusnak, amikor a kormányváltást a korrupcióellenes harchoz, a hitelességhez köti. A vele készült interjúban szóba kerülnek régi ügyek, továbbá az is, hogy nem Vas megyében kezdődött-e az MSZP megállíthatatlannak tűnő lejtmenete.
Az első járványhullám meghatározó érzelmi hatása a félelem, a másodiké viszont már a kifáradás, mondta a Jelennek nyilatkozva Kun Bernadette pszichológus. Fontos lenne, hogy a krónikus stressz leküzdésére adott jó szándékú tanácsok ne elvégzendő feladatként nehezedjenek azokra, akiket amúgy is maguk alá temetnek a járványhelyzetben keletkező problémák. Segít az is, ha merünk beszélni arról, milyen nehézségekkel éljük meg az elhúzódó rendkívüli helyzetet.