Kína és Európa: egyenlítődő játékterek
Olvasási idő kb. 4 perc

Az Európai Unió és Kína hét évnyi tárgyalás után a jelek szerint megállapodásra jutott egy befektetésekről szóló átfogó szerződés ügyében. Az egyezmény szabályozza a jövőben a befektetéseket mindkét irányban, iparáganként részletesen körülírva. Új lehetőségek elsősorban az európai vállalatok számára nyílnak Kínában, lévén a kínai zártabb gazdaság. Az ágazatok többségében teljesen szabad lesz a befektetés, néhány ágazatban meghatározott korlátokban állapodtak meg, s marad azért néhány zárt piaci szegmens is.
Az európaiak számára nagyon fontos áttörést jelent az úgynevezett „kiegyenlített játéktér”. Az egyezmény igyekszik kezelni az elmúlt két évtizedben felgyülemlett gondokat. Közülük a legfontosabb a technológia kikényszerített átadásának tiltása, valamint a kínai vállalatoknak nyújtott állami támogatások átláthatóvá tétele. Jelenleg a kínai befektetések nagy szabadságot élveznek az Európai Unióban, s az egyezmény ezt a jövőre nézve is garantálja.
A megállapodás a német elnökség utolsó előtti munkanapján született, de a végső videókonferencián részt vett a francia elnök is. Az európai tárgyalók ekkor már bírták mind a 27 tagállam támogatását. Hogy nem várták meg a megállapodással a beiktatására váró új amerikai elnököt, annak több oka is lehet. A legfontosabb azonban talán az, hogy Donald Trump militánsan Kína-ellenes politikájának árnyékában az Európai Unió saját Kína-politikát formált. Ezt nem nagyon lehet elhelyezni az egyszeri elemzők számára kreált idegen-barát felismerő rendszerben. Ez a politika rendkívül kritikus Kínával szemben, ugyanakkor realista, s a lehetséges előnyöket sem hagyja figyelmen kívül. Ebbe belepasszol az egyezmény, s a britek távoztával Washington el is veszítette a vész-vétózóját. A zuhanyhíradó szerint egy darabig a lengyelek lapátolgatták a homokot a gépezetbe, de aztán ők is belementek az üzletbe.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!