A parlament – rendkívül szokatlan – szinte egyhangú szavazása nyomán megszűnik ugyan a rendkívüli jogrend, de ez kétszeresen is csupán látszat.
Egyrészt a veszélyhelyzetet nem a parlament rendelte el, hanem a kormány, így megszüntetni is csak a kormány tudta. A kormány tehát benyújtott egy törvényjavaslatot arról, hogy a parlament döntsön úgy, hogy a kormány legyen kedves élni a jogával és szüntesse meg a veszélyhelyzetet.
Talán a kákán való csomókeresésnek tűnik csupán ez a mozzanat – ez esetben azért, jelezzük, meglett a csomó a kákán –, de azért mégiscsak kifejezésre jut benne az, amit a Helsinki Bizottság közleménye úgy fogalmazott meg: „Magyarországon nem a parlamentnek van kormánya, hanem a kormánynak parlamentje”.
Másrészt, a veszélyhelyzet nem szűnik meg, csak átalakul. A veszélyhelyzetben hozott intézkedések, a különleges jogrend és a felhatalmazási törvény hatálya alatt hozott rendeletek tartalmilag fennmaradnak, törvényerőre emelkednek. Mintha a törvényerejű rendeletek világa érne vissza.
Megmarad a kórházak részleges katonai irányítása, hatályban maradnak a különadók – és hatályban marad az is, hogy ezek a Fidesz-klientúrát messze elkerülik –, normál üzemmenet lesz a „különleges gazdasági övezetek” kijelöléséből, meg az önkormányzatok pénz- és jogkörszűkítéséből.
Azon kívül létrejön egy új, megint csak a Helsinkit idézve, „félkülönleges jogrend”, az egészségügy válsághelyzet. Az Orbán-rendszernek már így is valóságos gyűjteménye volt különleges jogrendekből, az alaptörvény hatot számlált belőlük eddig is, de a legfrissebb új nem is kerül be az alaptörvénybe. Talán ezt már nem bírta el a gránit.
Az új egészségügyi válsághelyzetben a kormány gyakorlatilag korlátlan ideig függeszthet fel alapjogokat, ha szükségesnek látja. Módosították a katasztrófavédelmi törvényt is, ami mindeddig azt tartalmazta, hogy amikor a kormány veszélyhelyzetet hirdet, akkor csakis a szükséges mértékig és a veszélyhelyzethez kapcsolódóan korlátozhat jogokat, függeszthet fel jogszabályokat. Mostantól, a kormány bármilyen veszélyhelyzeti intézkedést meghozhat, „lényegében bármit, amit jónak lát”, ahogyan a Political Capital összefoglalója fogalmaz.
Valójában tehát a különleges jogrend, a veszélyhelyzet, a felhatalmazási törvény úgy szűnik meg, hogy szellemében velünk marad, saját rendkívüli jogköreit pedig a kormány a hétköznapok részévé tette.