Itt egy komoly esély: mégsem lesz olyan csúnya a brit-EU válás
Címkék:
BrexitOlvasási idő kb. 3 perc

Úgy tűnik, mégis engednek a britek. Bár a sajtóban eddig úgy ábrázolták a londoni és a brüsszeli tárgyalókat, mint valami vadnyugati delegációkat, ahol mindenki előtt ott a töltött forgópisztoly az asztalon. Szakértők ugyan eddig is mondogatták, hogy a szigetország veszíthet többet. Ám a brit kormányfő hihetően blöffölt. Egészen az utolsó hétig…
Hétfőn megkezdődött a Brexit-tárgyalások utolsó hete. Korábban ugyanis mindkét fél november 15-i határidőt szabott az egyezségnek, így elvileg a hét végére le kéne zárni a tárgyalásokat. A vasárnapi határidő jogi szempontból, persze nem kötelező érvényű. Csak azért tűzték ki, hogy év végéig mind Nagy-Britanniában, mind az Európai Unióban beilleszthessék a jogrendbe a megállapodást. Így ugyanis elkerülhető lenne a rendezetlen Brexit.
Hétvégén még Boris Johnson brit miniszterelnök és Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is egyeztetett a Brexittel kapcsolatban. Mert az elmúlt hónapokban valamelyest ugyan közeledtek az álláspontok, de fontos kérdésben továbbra is nagyok a nézeteltérések. Elsősorban a versenyjogi szabályozás és a halászati jogok kérdésében voltak merevek az álláspontok.
Újdonság, hogy a Lordok Háza kihúzta a brit belkereskedelmi törvény azon részét, mely alapján a miniszterek egyoldalúan felülírhatták volna a Brexit-megállapodást. Jelentős akadály hárult el ezzel a végső megállapodás elől. Mert ez volt az EU által erősen vitatott egyik pont, és amennyiben ez benne maradt volna a végleges törvényben, akkor az Unió akár kenyértörésre is vitte volna a dolgot. A módosítás miatt most a belkereskedelmi törvény visszakerül a brit képviselőház elé, ahol a vitatott passzus nélkül újra szavaznak róla. A törvényjavaslat ezt követően ismét a Lordok Háza elé kerül.
A hírre az eddig rezignáltan viselkedő fontpiac is felébredt Csipkerózsika álmából. Az utóbbi időben a piac annyira belefásult a kilátástalan vitába, hogy már nem is árazta a bizonytalanságot. A Lordok Házában történtekre a brit fizetőeszköz hirtelen erősödni kezdett.