Orbán többször is elszámolta magát, a végeredmény távozásuk a Néppárt frakciójából
Olvasási idő kb. 6 perc

2000-ben hívták a Fideszt az Európai Néppártba (EPP), 2021-ben elküldték. Legalábbis egyelőre a parlamenti frakcióból.
Megszavazták ugyanis a néppárti frakcióban azt az új belső szabályozást, amely lehetővé tette volna a fideszesek kirúgását – ennek elébe vágva Orbán ma bejelentette, hogy képviselői elhagyják a brüsszeli-strasbourgi képviselőcsoportot.
A magyar kormánypárt saját magának hozta össze ezt a helyzetet, de a körön kívülre kerülés – a névleges kilépés ellenére – nem a saját döntése volt.
Így jártak.
A hosszúra nyúló sztori korábbi emlékezetes mozzanata volt, amikor kék fedőréteggel takarták el a Jean-Claude Junckert és Soros Györgyöt ábrázoló plakátokat a Ferihegyről bevezető úton, 2019 márciusában, amikor Manfred Weber EPP-frakcióvezető Budapestre látogatott Orbán Viktorhoz.
Weber éppen azért érkezett, mert az EPP köreiben felháborodást keltett, hogy magyar tagpártjuk, a Fidesz egy néppárti politikus, Juncker ellen személyes támadásig menő kampányt folytat. Ráadásul úgy, hogy a Soros-ellenes hadjárathoz csapták hozzá az Európai Bizottság akkori elnökét. E problémát próbálta a Fidesz azzal orvosolni, hogy letakarták a plakátokat Weber útvonalán, ne lássa saját szemével azt, ami miatt jött.
A legendásan érzékeny néppárti elvi iránytű azonban akkor még abba az irányba mutatott, hogy megtartsák a magyar kormánypártot az EPP-ben. Könnyen előállhatott volna ugyanis olyan helyzet a 2019-es európai parlamenti választáson, hogy az EPP első helye a frakciók körében csak a fideszes képviselőkkel együtt tartható meg. A bajor keresztényszocialista Weber, akit Juncker utódjának jelölt az EPP, maga jött Magyarországra, hogy sokadszorra rábeszélje Orbánt, ne csinálja már.
hiszen korábban mindig az az álláspont kerekedett felül az EPP-ben, hogy a Fidesz maradjon. Kell az a tizenvalahány képviselő, akiket mindig leszállítanak. A frakcióban különben is fegyelmezetten szavaznak, csak a kormányuk lépései keltenek kínos pillanatokat. Meg amúgy is jobb, ha belül vannak, minthogyha körön kívül kerülve teljesen elszabadulnak. Hosszú ideig ez volt a meghatározó néppárti álláspont.
A plakátok esetében Orbán ezt azzal toldotta meg, hogy a Juncker-portrék lecserélését ígérte Timmermanséra, az európai szocialisták csúcsjelöltjére. Sose tudjuk meg, komolyan gondolta-e vagy csak blöff volt, ilyen plakátok kihelyezésére végül nem került sor. Úgy tűnik, még az EPP-ben sem hatódott meg senki attól, hogy Orbán a sorosozást a szocialistákkal szemben folytatja.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!