A kormánypárt leáldozóban, de az ellenzék is pocsék állapotban van
Meredeken tör a magasba a lengyel politika új csillaga, Szymon Holownia. A korábbi tévé-személyiség, műsorvezető és publicista pártja, a Lengyelország 2050 18,2 százalékos népszerűségével már megelőzte a Polgári Koalíciót, a KO-t, az ellenzék vezető erejét, amely 13,7 százalékon áll a CBOS közvélemény-kutató legutóbbi eredményei szerint. A Holownia-párt azon van, hogy parlamenti frakciót alakítson.
Eddig a parlament három tagja csatlakozott az új párthoz, egy korábbi baloldali, egy liberális képviselőnő és egy olyan szenátor, aki szintén a KO színeiben került a törvényhozásba. Utóbbi hírre a politikai közvélemény felfigyelt. Az ellenzéknek eddig egy fős többsége volt a felsőházban. Jacek Bury szenátor azonban állítja, marad ebben a koalícióban. Holownia felemelkedése új elem, de alapjában nem változtatta meg a lengyel politikai tájképet. Az új párt a szociológusok szerint híveit az eddigi bizonytalanok és korábbi jobboldali szavazók köréből nyeri. A „régi ellenzék” ezzel együtt aggódik és Holowniát politikai vadorzással vádolják.
Szymon Holownia Fotó: MTI/EPA-PAP/Pawel Supernak
Lengyelországban a közhangulat és a társadalomnak a politikához való viszonya olyan, akár a többi európai országban, azaz pocsék. Az emberek egyre nehezebben viselik a járvány miatti korlátozásokat, százezrek egzisztenciája omlott össze. A kormány pedig inkompetens módon kezeli a vészhelyzetet, s kommunikál a társadalommal. A lengyeleket is aggasztja a védőoltás-kampány elhúzódása, s a vele kapcsolatos ködösítés. A varsói hatóságok nem lengették be a kínai-orosz vakcinációt Brüsszel zsarolására.
A Covid-fáradtság uralta el a közhangulatot, s a jobboldali kormánykoalíció képtelen ezzel bármit is kezdeni. A napokban ugyan nagyszabású helyreállítási terv vázlatával állt elő a miniszterelnök, amely szerinte gyors növekedési pályára állítja Lengyelországot, amint vége a világjárványnak. A megkérdezett elemzők szkeptikusan tekintenek Mateusz Morawiecki „lengyel New Deal-jének” tervére. Van, aki szerint Morawiecki a vesztét érzi, tudja, hogy a kormánypárt, a Jog és Igazságosság, a PiS politikusainak többsége meg akar szabadulni tőle, s a pártelnök Jaroslaw Kaczynskinek is új káderfejlesztési elképzései vannak.
A jobboldali-nacionalista pártnak egyébként az egyik fő baja maga a pártelnök. A társadalomban egyre nagyobb az elutasítottsága, azoknak sincs szükségük a „haza idősödő megmentőjére”, akik egyébként osztják ultrakonzervatív nézeteit. Kaczynskinak ráadásul nincsenek eszméi a jelen bonyolult helyzetre, s amit elővett, az csak rontotta az ország és pártja helyzetét. Ilyen elsősorban az eddig is Európában a legszigorúbban szabályozott abortusz további korlátozása. Jól időzített alkotmánybírósági döntéssel megtiltották, hogy a nők elvetethessék életképtelen, súlyosan sérült magzatukat.
A kezdeményezés kormánypárti képviselők csoportjától indult ki. Jól időzítve, nyilvánvalóan pártelnöki engedéllyel nyújtották be, s a PiS által odarakott alkotmánybírók megszavazták. A járványügyi tilalommal dacolva tízezrek mentek az utcára legutóbb, már januárban, amikor az írásos ítéletet az AB kiadta. Ez befejezetlen ügy, nők és családok millióit érinti, s a társadalom jó része nem tér napirendre felette.
Kaczynski súlyos politikai hibája volt továbbá az a duett, amelyet az EU költségvetése kapcsán adtak elő Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. A jogállamisági klauzula érvényesítése elleni harc „függetlenség vagy halál” jelszóval nem jött be a többségnek. A lengyelek, még a PiS-szavazók is nagyra tartják az EU-tagságot, s megfélemlítette őket az esetleges polexit.
Láthatón nem javította a kormánypárt megítélését az utóbbi időben szorgalmazott emlékezetpolitikai offenzíva sem. A kormány bel- és külföldön terjesztené történelempolitikáját, amelynek fő eleme az, hogy távolítsanak el minden olyan utalást, amely lengyelek vagy lengyel intézmények korábbi antiszemitizmusára, zsidóellenes akciókban való részvételére utal. Varsóban bepereltek két történészt a könyvükben leírt események miatt, s közben külföldön létesítenek új központokat, ahol a retusált történelmet terjesztenék.
Tisztelt Olvasónk, a cikknek még nincs vége!
A Jelen egy pártoktól és médiacégektől független hetilap és online portál, amelynek tulajdonosai a szerkesztők, támogatói az olvasók. Mélyen elkötelezettek vagyunk a szabadság, a demokrácia, a jogállam és a társadalmi igazságosság értékei mellett. A szabad média ma veszélyben van Magyarországon, a független sajtó kizárólag az olvasók támogatásával maradhat fent. Mi nem adományt kérünk, hanem színvonalas, sokszínű, kritikus tartalmat kínálunk az előfizetésért cserébe.
A Jelen oldalán kizárólag a szerzőink saját írásai olvashatók. Nem foglalkozunk hírek utánközlésével és újracsomagolásával. Legfontosabb küldetésünk, hogy színvonalas elemzések, riportok, interjúk és vélemények közlésével segítsük megérteni a közéleti események összefüggéseit. Ha most továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor a Jelen független szerkesztőségének további munkájához is hozzájárul.
A pedagógusok 100 százalékos táppénze azon is múlik, hogy PCR-teszt igazolja a koronavírus-fertőzést. A gyakorlat azonban az, hogy a tesztelő mentők előbb gyorstesztet végeznek, és ha az pozitív, akkor automatikusan karanténba kerül, PCR-tesztet már nem végeznek. Közben egyre több oktatási intézményben rendeltek el részleges vagy teljes zárást, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete digitális munkarendet követel.
Csak egy maradhat, mint azt a Hegylakó rajongói jól tudják, ám a hazai miniszterelnök-jelölti előválasztás egyelőre még inkább fordítva működik: a legesélyesebbnek tartott politikusok várnak a döntéssel – vagy legalábbis indulási szándékuk bejelentésével.
Legkésőbb február 28-ig alá kell írniuk az egészségügyben eddig közalkalmazottként dolgozóknak az új szolgálati jogviszonyukról szóló munkaszerződésüket. Abból tudják meg, mennyi pénzért mi a munkájuk, melyek a kötelezettségeik, a jogaik. A múlt vasárnapig a legtöbb érintett még meg sem kapta meg a szerződését, így sokuknak egy hetük sem marad eldönteni, vállalják-e az új feltételrendszert vagy sem.
Megalakult a Magyar Önkormányzatok Szövetsége Megyei Jogú Városok Tagozata – jelentette be Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a MÖSZ elnöke, Botka László, Szeged, Nyirati Klára, Baja és Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere szerdán, közös sajtótájékoztatón. A cél, hogy a települések egységesen lépjenek föl a létezésüket megkérdőjelező kormányzattal szemben.
Körvonalazódik, mi lesz majd az orvosokkal, de a betegek nem tudják, hogy ennek következményeként mi lesz ővelük. Úgy tűnik, akit csak lehet, át akarnak szorítani a fizetős magánellátásba.
A választások előtt összefogtak az igen különböző nézeteket képviselő, de az országnak egységesen demokratikus jövőt ígérő ellenzéki pártok, hogy legyőzzék a legyőzhetetlent: az előző évtized választásain kétharmados többséget szerzett, régóta uralkodó, a parlamentáris rendszert szétverő, az ellenzék kiiktatására törekvő, az abszolutizmus irányába tartó kormánypártot. Mindenhol a legesélyesebb ellenzékit indították és egységesen az ő támogatására szólították fel híveiket. Általános meglepetésre sikerrel jártak. De a sikerből nem lett demokratikus jövő. 116 évvel ezelőtt.
Japánról szóló sorozatunk címe azért Fonák, mert a japán színekről már sokmindent tudunk. Volt benne elhagyott sziget, amely egykor az ország egyik legabszurdabb, s így legkegyetlenebb szénbányája volt, s ma az Unesco világörökségeinek egyike, volt nagyhatalmú japán keresztapa, aki szeretett volna Nobel-békedíjat kapni, lesz benne gyarmat, amely a tankönyvek szerint sohasem volt az, vagyis kicsit bóklászunk fonák történelmi jelenségek között. Most a jakuzákról lesz szó, akiket rengeteg mítosz övez hazájukban épp úgy, mint a világ sok országában.
Már nincs olyan háziorvosi rendelő, amelyben ne kezdték volna el a koronavírus elleni védőoltások beadását. Az orvosok az AstraZeneca és a Pfizer/BioNTech vakcinákkal oltanak, illetve lehetőségük van oltópontra küldeni az embereket, ahol az érintettek az orosz Szputnyikot kapják meg. Egyelőre nem működik akadálytalanul a folyamat. Nehéz az időpontok egyeztetése, sok orvos nem tudta a megadott határidőn belül elérni az összes, számára kijelölt pácienst. De a rendelők is módosítják az időpontokat.
A Skype többször kicsengett, amikor a lány felvette a hívást. Egy teljesen meztelen, kamerája előtt maszturbáló férfi hívta. „Nem baj, hogy 12 vagyok?” – kérdezte a lány. „Nézz úgy, mintha én is annyi lennék” – érkezett a válasz. Az internetes behálózásról szóló „Hálóban” (V síti) című film sokkolta Csehországot. Az alkotás társadalmi vitát nyitott ki az internetes műveltségről és az erőszak virtuális formáiról. Az Oktatási Minisztérium azt tervezi, hogy a jelenséggel kötelező tananyagként foglalkozik.