Az állam kiárusítja a természetvédelmi területeket
Olvasási idő kb. 13 perc

A nemzeti parkok vezetői számos esetben kifejthették volna véleményüket, amikor a védett erdők tarvágásáról, a vas-oxiddal szennyezett Sajóról, gyanús beruházásokról, trófeavadászatról, akkumulátorgyárakról, a klímaváltozással kapcsolatos felelősségről kellett volna beszélni. Megkerestük néhány park vezetőjét annak kapcsán, hogy a kormány védett természeti területeket akar értékesíteni, de most sem érezték szükségét annak, hogy kifejtsék az álláspontjukat.
A tíz nemzeti park (NP) igazgatóságának hatásköre kiterjed a védett tájvédelmi körzetekre, a természetvédelmi területekre, a természeti emlékekre, a Natura 2000 területekre. Tehát mindezen területek természetvédelmi kezelői a nemzeti parkok, amelyek ezen kívül számtalan értékért felelnek, így a biológiai sokféleségért, a védett növény- és állatfajokért, az őshonos állatfajtákért, a hagyományos gazdálkodáshoz kapcsolódó tudás, a helyi gazdálkodásra jellemző tevékenységek és a néphagyományok megőrzéséért.
A természetvédelmi őrök, a területi felügyelők, a tájegység-vezetők vagy akár a szakfelügyelők körében számosan hivatásuk elismert, kiemelkedő szakemberei, az ornitológusok, botanikusok, geológusok, lepke-, hal- és denevérszakértők nemcsak komoly tudású szakemberek, de emellett nagyszerű fotósok, filmesek, néprajzosok is.
A természetvédelem ugyanis nemcsak egy csokornyi hóvirágról vagy kökörcsinről, tájházakról, ökocentrumokról szól, hanem arról is, hogy környezetvédelmi hatásvizsgálat nélkül nem valósulhatna meg egy-egy nagyobb beruházás a nemzeti parkok területén.
Ez akár a konfliktusok fölvállalásával is együtt járhat. Emlékezetes példa 2000-ben, az első Orbán-kormány idején Aradi Csaba, a Hortobágyi NP-igazgató esete, aki ellen több mint 25, a szakmában eltöltött év után fegyelmi eljárást indítottak, majd el is távolították. Az eset Pepó Pál környezetvédelmi miniszter nevéhez kötődik, aki Torgyán Józseffel a háta mögött a vállalkozó kisgazdák érdekeit és terveit képviselte a nemzeti parkokkal szemben. Pepó Pál miniszterségének két évére a példátlan mértékű elbocsátási hullám volt jellemző.
Ahogy 2010 nyarán is minden indoklás nélkül kirúgták a Fertő-tavi, hortobágyi, kiskunsági, az őrségi és az aggteleki NP igazgatóját pályázat útján elnyert állásukból, majd újabb egy éven belül a Balaton-felvidéki és a Bükki NP-igazgatót. Lapunk megkeresésére az egyik volt igazgató így írta: „kiírtak minket a természetvédelem fővonalából”. De a rendszer akkor is utánanyúlt, amikor más országos hatáskörű szervezetnél dolgozott, három hét múlva onnan is kirúgták, „csak, hogy tudja, hol a helye”.
Mára három NP-igazgató kivételével teljesen új igazgatóságok álltak föl, körükben a legtöbben jogászok, s kisebb botrányt okozott annak az igazgatónak az esete is, aki diploma nélkül is betölthette posztját. A menesztéseken túl megszüntették a Környezetvédelmi Minisztériumot és beépítették a vadászati és nagyüzemi mezőgazdasági lobbiban érdekelt agrártárcába. Jelenleg itt kap helyet a természetvédelemért felelős államtitkár és a környezetvédelmi államtitkár. Az energetikáért és klímavédelemért felelős államtitkár ugyanakkor a Technológiai és Ipari Minisztériumban dolgozik, a vízügy pedig a Belügyminisztérium alá került. A valamikor környezetvédelmi minisztérium 430 munkatársához képest az elmúlt években kevesebb, mint 50 munkatárs dolgozik ezeken a területeken. Megszüntették a felügyelőségeket és a természetvédelmi hatóságokat, ezeket a kormányhivatalokba olvasztották, ahonnan csak egyfajta vélemény jöhet ki.
Nemrég például Pintér Sándor köre kapott környezetvédelmi engedélyt 700 hektárnyi erdőlezárásokra. Hamarosan zöldút nyílik egy vadászati központ létesítésére, wellnesszel, teniszpályával a Velencei-tóhoz közeli erdő közepén.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!