Brüsszel nem a felcsúti kocsma
Olvasási idő kb. 5 perc

Az Európai Bizottság döntése, hogy minimum késlekedni fog a Magyarország számára megállapított uniós pénzek kifizetése, jó sokára született meg, és azt is megkockáztathatjuk, hogy a késedelem helyrehozhatatlan következményekkel járt. Több mint egy évtizedig tűrték az európai értékek durva megsértését – persze ez abból is következik, hogy az EU jogintézményen alapszik, csak akkor tud lépni, ha döntése minden oldalról megalapozott, ha hivatkozása konkrét cikkelyekre támaszkodik. Ezt pedig lehetővé tette a tagállamok által tavaly elfogadott, az EU pénzügyi érdekeit védő, úgynevezett kondicionalitási mechanizmus, leánykori nevén a jogállamiság feltételeinek teljesülése.
Magyarország súlyos milliárdoktól eshet el. Egyfelől a 2021-27 közötti évekre szóló uniós támogatások egy részétől (7,5 milliárd euró), másfelől attól a helyreállítási alaptól, amely a gazdaságnak a Covid-járvány okozta megbicsaklását volna hivatott korrigálni (5,8 milliárd euró). A budapesti kormánynak november 19-ig kellett meggyőzően igazolnia, hogy készen áll az uniós pénzek fogadására, és szavatolja a korrupció felszámolását, vállalja a pénzek átlátható elköltését.
Az Európai Bizottságot nem hatotta meg a kormány 17 pontos vállalása, nem látja garantáltnak a közbeszerzések tisztességes, minden szereplőnek egyforma esélyt kínáló pályáztatását, vagy a Fidesz-elit korrupcióinak őszinte feltárását.
Ezt olvashatja még a cikkben:
A döntés visszafordíthatatlan?
Fognak fejek hullani?
Orbán zsarolási kísérleteiről
Vannak-e adui a magyar kormánynak ebben a játszmában?
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!