Egyetemi oktatók: romokban az egyetemi autonómia
Olvasási idő kb. 17 perc

Amióta robbant a nyilvánosságban, hogy az Európai Bizottság a magas korrupciós kockázat miatt felfüggeszti az Erasmus+ és a Horizone Europe programok uniós finanszírozását a modellváltott magyar egyetemeknél, az illetékes kormánytagok nem győzik hangoztatni, hogy mennyire sikeresek ezek az intézmények. Múlt pénteken Navracsics Tibor, az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter Fiala János újságíró műsorában hosszan beszélt arról, mennyire sikeresnek tartja a modellváltást, amelyet szerinte egyértelműen igazolnak a számok is, akár az egyetemi kiválósági rangsorokat nézünk, akár a nemzetköziesítési adatokat.
„Ez egy sikeres modellváltás volt” – közölte, hozzátéve, hogy sokasodnak az érvek az ELTE, a Budapesti Műszaki Egyetem és a Zeneakadémia számára is, hogy meglépjék a váltást. Csák János felsőoktatásért is felelős miniszter is ódákat zengett az alapítványi fenntartásba kerülő egyetemek eredményeiről. Szerinte a modellváltás nyomán a felsőoktatási intézményeknél „óriási javulás van” mind a publikációk, mind a hazai és külföldi hallgatók számában, ahogy a különféle nemzetközi rangsorokban is előrelépés történt.
Tehát az Európai Bizottság elvi, jogállami kifogásaira (az egyetemi autonómia csorbulása, hivatalban lévő politikusok összeférhetetlensége), a magyar kormány a modellváltás sikeréről szóló termelési riportokkal válaszol.
Ezt olvashatja még a cikkben:
Milyen állapotban érte az átalakítás az egyetemeket?
Hogyan történt a modellváltás a MOME-n?
Hogyan történt az átalakítás az SZFE-n?
Hogyan kényszerült bele az átalakításba a Pécsi Tudományegyetem?
A Debreceni Egyetem csendes átalakításáról.
A Corvinus Egyetem modellváltásáról és a folyamatosan fogyatkozó levegőről.
Hogyan próbált meg ellenállni a szegedi egyetem?
Mi a helyzet az ELTE és a BME átalakításával?
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!