Előválasztási vadászidény
Olvasási idő kb. 7 perc

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke nem haragszik Gyurcsány Ferencre, amiért az elmúlt hetekben több szocialista politikusról derült ki – így a volt pártelnök Molnár Gyuláról és a Komlón induló Szakács Lászlóról is –, hogy a DK frakciójában köt ki, amennyiben sikeresen szerepel a képviselőjelölt-jelölti előválasztáson, majd 2022-ben, a parlamenti választáson – ezt az MSZP elnöke egy a múlt héten tartott háttérbeszélgetésen fejtette ki. Szerinte ugyanis ez a politika logikájából következik, nyilvánvalóan a DK és a vele együttműködő, Jakab Péter vezette Jobbik is arra törekszik, hogy a majdani parlamentben a lehető legnagyobb frakcióval rendelkezzen.
Tóth Bertalan szerint az ellenzéki oldal valójában tömbösödik, ami szerinte nem is baj: az MSZP és a Párbeszéd abban hisz, hogy a kormányváltásnak akkor van esélye, ha Orbán Viktor kihívója Karácsony Gergely, s a jelenlegi főpolgármester mögé beállt az LMP is, és – ahogy az MSZP elnöke fogalmazott – van „egy erőteljes” megállapodásuk a Momentummal is. Tóth Bertalan szerint ez a tömb komoly kihívást jelent akár a DK, akár a Jobbik majdani pozíciójára, s az előválasztás mutatja meg majd a valós erőviszonyokat az ellenzéken belül. Tóth Bertalan egyébként épp e tömbösödési folyamatra vezette vissza azt is, hogy nem lesz minden pártnak és szervezetnek mind a 106 egyéni választókerületben külön jelöltje az őszi előválasztáson. „Ha két nagy blokk feszül egymásnak, akkor a mozgósítás is sokkal intenzívebb lesz” – jelentette ki, hozzátéve, hogy az MSZP-Párbeszéd körülbelül 60 helyen állít jelöltet az előválasztáson.
Ami Molnár Gyula és Szakács László ügyét illeti: számos elmélet látott napvilágot arról, hogy az MSZP-n belül tisztogatás, valamiféle leszámolás zajlik, amelynek ők úgymond az áldozatai lennének, és ez a folyamat tovább erodálja a pártot. Sokan vélik úgy, hogy a DK „levadássza” az MSZP-P jelöltjeit, s akadnak olyanok is, akik Molnár Gyula esetében revansot emlegetnek, felidézve, hogy épp az ő elnöksége alatt intézett kihívást Botka László miniszterelnök-jelölt a párt erős emberei, köztük a mostani tárgyalásokon is meghatározó szerepet betöltő Molnár Zsolt ellen. Csakhogy ennek ellentmondani látszik, hogy Molnár Gyula volt az elnök akkor is, amikor Botka Lászlónak végül meg kellett hátrálnia. Amióta pedig nem ő az elnök, Molnár nem feltétlenül tartozik az MSZP erőteljesebb személyiségei közé, nem olyan emberről van tehát szó, akit úgymond mindenáron „le kéne takarítani” a pályáról.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!