Valami megváltozott: ma Magyarországon többé nem kérdés, mert meghaladták a „magyar idők”, hogy helyes-e roma és nem roma gyerekeket elkülöníteni az oktatásban. A szegregáció a dolgok „természetes rendje”. Arra, aki szóba hozza, hogy káros, továbbá tiltják magyar és uniós jogszabályok is, úgy néznek, mint egy rendbontóra, aki Soros György embere. 2010 előtt is rossz volt a helyzet e téren, de volt egy óriási különbség a jelenlegihez képest: mindenki tudta, mi lenne a norma. Azt, hogy nem lehet színvonalas oktatást nyújtani szegregált iskolában, ezért érdemes az integrációra törekedni.
A nemzetközi és a hazai mérések korábban és most is azt mutatják, hogy Magyarországon óriási mértékben befolyásolja a családi háttér a gyerekek iskolai teljesítményét. Lehetne ez persze úgy is, hogy az iskola segítse a hozott hátrányok csökkentését – de persze nem így van.
Fotó: Bazánth Ivola
Az oktatásban zajló folyamatok megértését segíti az a 2015 óta kétévenként megjelenő kötet, amelyet a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézete ad ki. A legfrissebb kiadványból tudjuk, hogy a szegregációs index értéke romlott 2008 és 2018 között. Kiderült az is, hogy „a szegregált iskolákban az egész vizsgált időszakban jóval nagyobb arányban tanítottak megfelelő képesítés nélkül a tanárok, mint a nem szegregált iskolákban”. Összehasonlításképp: „2018-ban a szegregált általános iskolákban a szaktárgyakat oktatók átlagosan 12 százaléka nem rendelkezett megfelelő képesítéssel, a nem szegregált iskolákban 4 százalék volt az arány. A szegregált általános iskolákban nagyjából 10 százalékponttal alacsonyabb volt az idegen nyelvet beszélő tanárok aránya, mint a nem szegregáltakban”. Az adatok megmutatják, hogy az esélyeket nem biztosító oktatáspolitika növelte a tinédzserkori terhességek számát a mélyszegénységben élők körében, miként növekszik a korai iskolaelhagyók aránya is. S bár Magyarország is vállalta az Európa 2020-as stratégia azon célkitűzését, hogy 10 százalék alá nyomja a korai iskola elhagyók arányát, de ehhez képest 2011 után olyan tendenciák indultak el, amelyek eltávolítanak ettől a céltól. A tankötelezettség korhatárának 16 évre történő leszállítása és a szakképzés átalakítása együttesen oda vezettek, hogy jelentősen csökkent a 16-17-18 évesek részvételi aránya a közoktatásban.
A korai iskolaelhagyók aránya nagy területi különbségeket mutat, van olyan megye (Borsod, Szabolcs-Szatmár) ahol az arány húsz százalék feletti, Nógrádban 30 százalék, míg Budapesten 10 százalék alatt volt 2018-ban. Ezek nem pusztán tendenciák: a számok mögött konkrét gyerekek és fiatalok vannak, akik – mivel nem szereznek még középfokú végzettséget sem – nem fognak tartósan állást találni (csak a közmunkát), ami növeli a kiszolgáltatottságukat. 2018-ban a KSH is felhívta a figyelmet arra, hogy a 18-24 éves roma fiatalok kétharmada korai iskolaelhagyó volt, ráadásul ez növekvő arány, mert a 2014-es 57 százalékról 63 százalékra emelkedett 2017-re. Ez mind-mind összefüggésben van azzal a szegregációval, amiről ma már beszélni sem illik.
Az „ősbűnnek” több forrása van: az egyik, hogy 2010 után az újonnan megalakuló Orbán-kormány megkönnyítette az egyházaknak, hogy tömegesen vehessenek át önkormányzati iskolákat. Ehhez járult, hogy a hatalomátvételt követő első évben az akkori oktatási államtitkár, Hoffmann Rózsa felfüggesztette a buktatás tilalmát alsó tagozaton. Így megszüntette annak lehetőségét, hogy az iskolai oktatás kezdő szakasza legyen hosszabb, a kisdiákoknak legyen elég idejük az írás, olvasás, a szövegértés elsajátítására, és a későbben érők is utolérjék a gyorsabban haladókat. A buktatás korlátozásának eltörlése komoly gesztus volt azon tanárok felé, akik szinte kikövetelték ezt az intézkedést, s számos pedagógus sóhajtott fel megkönnyebbülten akkor, amikor a kormány 18 évről 16 évre szállította le a tankötelezettség korhatárát.
Hogy mennyire szoros összefüggést mutat a buktatás és a szegregáció, ahhoz elég ránéznünk a már idézett indikátorkötetre: „jelentős különbségek figyelhetők meg a HHH (halmozottan hátrányos helyzetű – a szerk.) diákokat nagy arányban, szegregáltan oktató és a nem szegregált általános iskolák között is”. A nem kizárólag speciális nevelési igényű tanulókat oktató programokat tekintve a szegregált iskolákban 5-6 százalékos, míg a nem szegregált iskolákban átlagosan 1 százalékos volt az évismétlési arány 2018-ban. Fontos a tendencia is: az elmúlt években a szegregált csoportban emelkedett, a nem szegregáltakban csökkent az évismétlések aránya. Döbbenetes adat, hogy a szegregált és nem szegregált iskolák közötti különbség különösen magas az alsó tagozaton.
Tisztelt Olvasónk, a cikknek még nincs vége!
A Jelen egy pártoktól és médiacégektől független hetilap és online portál, amelynek tulajdonosai a szerkesztők, támogatói az olvasók. Mélyen elkötelezettek vagyunk a szabadság, a demokrácia, a jogállam és a társadalmi igazságosság értékei mellett. A szabad média ma veszélyben van Magyarországon, a független sajtó kizárólag az olvasók támogatásával maradhat fent. Mi nem adományt kérünk, hanem színvonalas, sokszínű, kritikus tartalmat kínálunk az előfizetésért cserébe.
A Jelen oldalán kizárólag a szerzőink saját írásai olvashatók. Nem foglalkozunk hírek utánközlésével és újracsomagolásával. Legfontosabb küldetésünk, hogy színvonalas elemzések, riportok, interjúk és vélemények közlésével segítsük megérteni a közéleti események összefüggéseit. Ha most továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor a Jelen független szerkesztőségének további munkájához is hozzájárul.
Spielberg 1993-as filmje óta világszerte ismerik Oskar Schindler embermentő tetteit. De mit tudunk John Rabe német állampolgárról, aki 1937 végén több mint kétszázezer kínai életét mentette meg Nankingban a japánoktól? Mind a ketten a náci párt tagjai voltak.
A Közel-Kelet viszonyait évtizedeken át az arab-izraeli szembenállás témája uralta. Ez már jó ideje nem világpolitikai kérdés. Május 22-re választást írtak ki, tehát ismét több szó esik a palesztin nép megoldatlan helyzetéről.
Egy éven belül a negyedik jelentős gazdasági tőkeinjekció kerül az amerikai kongresszusa elé. Joe Biden infrastruktúrafejlesztési terve már rendszerszintű problémákat céloz meg.
Elsőként a Momentum hozta nyilvánosságra pár héttel ezelőtt az előválasztási programját, most az MSZP is megtette ugyanezt: szinte bizonyos, hogy az ellenzéki szövetség hat pártjának bizonyos alapkérdésekben nem lesz nehéz dűlőre jutniuk, de vannak olyan markáns programpontok, amelyek esetén akár éles viták is várhatók.
Magyarország, miután az átoltottak száma elérte a 2,5 milliót, megkezdte a fokozatos újranyitást. Orbán Viktor miniszterelnök úgy kalkulál, hogy május végére a beoltottak száma eléri a hétmilliót, vagyis gondtalan nyárnak nézünk elébe. Csupa örömteli hír. De mi van a számok mögött?