
Szponzorált tartalom
Reiszné Naszádi Magdolna, a XV. kerületi önkormányzat népjóléti és intézményfelügyeleti főosztályának vezetője a veszélyhelyzet március 11-i kihirdetése, illetve a március 15-i ünnep utáni első napon kapcsolódott be a kerületi operatív törzs munkájába – a polgármester, a rendőrkapitány, a katasztrófavédelem és az egészségügy illetékese mellett vett részt a döntések meghozatalában. Rögtön a történtek legelején teendői akadtak, mert a 12 férőhelyes gondozóházban – itt olyan idősek élnek, akikről a hozzátartozóik nem tudnak gondoskodni, várják, hogy bekerülhessenek idősotthonba – pozitív lett a mintája egy gondozónak, aki ráadásul a zuglói Olajág Otthonban is dolgozik. Amikor ez kiderült, megszűrték a lakókat, de szerencsére senki sem volt fertőzött. A gondozóházzal egy épületben lévő nyugdíjasház 49 lakója is átesett a szűrésen, amelyet azóta megismételtek: minden teszt negatív volt. A Honvédség ezután elvégezte az egész épületben a fertőtlenítést.

Fotó: Bazánth Ivola
A főosztályvezető szerint példaszerű volt az idősek hozzáállása, a leginkább veszélyeztetett korosztály betartotta a szabályokat, de ez elmondható a teljes kerületi polgárságra is. A bölcsődei, óvodai dolgozók közül többen annak ellenére vállaltak önkéntes segítői munkát, hogy kényszerszabadságon voltak. És az olaszországi elborzasztó történéseket látva többen úgy vállalták a részvételt, hogy fogalmuk sem volt róla, az lesz-e nálunk, mint az olaszoknál. Reiszné Naszályi Magdolna arról is beszélt, hogy városházi kollégái is zokszó nélkül végigdolgozták a kemény nyolc hetet. Egy-két eset volt csupán, amikor felkapták a fejüket. Egy ízben egy néni „túlgondolta” a járványügyi védekezést, és azt követelte, hogy az önkormányzat a szemetét is vigye le a kukába. Megnyugtatták, hogy menjen csak maga, ne féljen annyira.
A rendőrségnek április végéig 50 személlyel szemben kellett intézkednie, ennek hátterében gyakorta az ivás állt, jobbára alkalmi csoportosulókkal szemben kellett intézkedni. Nem volt jellemző a lakossági bejelentés, a rendőrök a szokásos jelzéseket kapták gyerekek „bandázásáról”, amint 4-6 fős csoportokban a fiatalok összeverődtek.
– Összességében elmondható – jegyezte meg a főosztályvezető –, hogy a kerület lakói tudomásul vették, hogy a játszóterek bezártak, elfogadták a bevásárlási idősávval kapcsolatos szabályokat is, és ezt be is fogják tartani, amíg a lélektani határhoz nem érnek. Mindenki megértette, hogy a 65 év fölötti orvosokat kivonták a gyógyításból, elkezdték alkalmazni a telemedicinát, és megszokták, hogy a szakrendelőbe is előre be kell jelentkezni. Hamarosan kezdődik a gyorstesztelés időszaka, ami tovább egyszerűsíti az orvoshoz való bejutást, amikor nyár közepén vagy inkább nyár végén visszatér az életünk a normális kerékvágásba – mondja Reiszné Naszályi Magdolna.
A kerületből 326-an voltak hatósági karanténban, a 80 ezres lélekszámú kerületben 26 beteg vizsgálata lett pozitív, 32 személynél pedig felmerült a betegség gyanúja, ezen kívül 85 személynél mutatták ki, hogy érintkezett koronavírusossal; 183 fő azok száma, akik időközben átlépték a magyar határt, kéthetes karanténra kényszerültek. Halálesetről nem tudunk, bár azt nem tudhatjuk, mert ezek érzékeny adatok, hogy hány kerületi lakos került kórházba.