
Az ellenzéki Polgári Platform (PO) szélesebb vezetőségének ülésén bejelentették, hogy Donald Tusk, a jobbközép liberális párt egyik alapítója, sokáig volt vezetője és miniszterelnöke visszatér a hazai politikába. Egyelőre egyik alelnökként, megbízott elnökként, de indul a következő választáson, ahol a tagok döntenek véglegesen az elnök személyéről. A visszatérés nagy médianyilvánosság előtt történt, beszédét közvetítették a tévék. Az érdeklődők láthatták, hogy a 64 éves politikus jó fizikai formában van, továbbra is hatásos szónok, s az is kiderült, hogy igen elkötelezetten indul harcba. Hogy harcról van szó, nem csupán politikai versenyről, az kiderült első megnyilvánulásaiból. Konkrétan „a rossz” megtestesülésének nevezte a hatalmon lévő jobboldali-euroszkeptikus Jog és Igazságosság (PiS) pártot.
Tusk hét éve lépett ki a lengyel politikai mindennapokból. Távozása nem hozott sikert a pártjának, „árvái” képtelenek voltak megőrizni pozícióikat, nem tudtak egyetlen választást sem megnyerni. Nem tudtak olyan programmal előállni, amely versenyképes lett volna a PiS ellen. A jobboldal tartósan táborába vonta a korábban a baloldalra szavazó, szociálisan érzékeny társadalmi csoportokat és megtartotta a konzervatív, katolikus és nacionalista szavazókat.
A PO vezérei és helyi bárói folyamatos belharcokat folytattak, s képtelenek voltak kihasználni a jobboldal inkompetenciáját, törvénysértéseit, korrupcióját. A belső gyengeség volt az oka, hogy nem tudták tartósan megnyerni a progresszív, nyugatos társadalmi közeget, az „életmódbeli baloldalt”. Azt a középosztályt, amelynek elege van az egyházi túlhatalomból, a sajtószabadság elleni támadásokból és a melegellenes propagandából. Tusk észlelte korábbi fegyvertársai tehetetlenségét és látta a veszélyt, hogy a PO a jelentéktelenségbe süllyed, s Jarosław Kaczyński uralma megszilárdul. Ez vitte őt vissza Varsóba.
Amióta a PiS hatalomra került, egymás után próbálja a magyarországi rezsim demokráciakorlátozó lépéseit bevetni. Csak néhányat sorolok: a közmédia pártmédiává alakítása; az ügyészség és a titkosszolgálatok megszállása; az alkotmánybíróság jelentéktelenné tétele; az igazságszolgáltatás függetlenségének felszámolása; a független média elleni lépések, s a vidéki lapok felvásárlása az állami kőolajtársaság által. Egyre erősebb értelmiségi körökben a félelem, hogy a PiS kifelé viszi Lengyelországot az EU-ból, s az oroszellenes retorika dacára Putyin vonalát valósítja meg. Ezt bizonyítja számukra, hogy a konzervatív párt nyíltan Kreml-barát európai pártokkal, a Fidesszel, vagy Marine Le Pen francia Nemzeti Tömörülésével jegyzett közös, integráció ellenes deklarációt. Tusk tehát látja, hogy az orbáni modell alkalmazása valós veszély Lengyelországban.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!