Vadul ketyeg a történelem nevű pokolgép a Balkánon
Nem sikerült a németeknek megoldást találniuk a bolgár-macedón kötélhúzás ügyében. Emiatt elmaradt Észak-Macedónia EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdése. Bulgária vétót emelt a tárgyalások megkezdésével szemben. A szófiai jobboldali kormány a nyugat-európaiak számára nehezen követhető érveléssel feltételekhez kötötte nyugati szomszédja csatlakozási folyamatát.
A bolgárok sejthették, hogy a tagállamok többségének nehezen emészthető ügy ez, s ezért már a nyáron körbeküldtek egy memorandumot, amelyben összegezték a panaszaikat. Összefoglalom a fő elemeit a bolgár álláspontnak.
Először. A bolgárok szerint nincs olyan, hogy macedón nyelv. Amelyet a volt jugoszláv tagköztársaságban annak neveznek és használnak, az a bolgár regionális irodalmi változata. Ezt a bolgár akadémiai nyelvtudományi intézet vezető munkatársai szögezték le. Tény, hogy a macedónnak nevezett nyelv rögzített normaként valóban 1945 óta létezik. A bolgár álláspont szerint Joszip Broz Tito egykori jugoszláv vezető utasítására konstruálták, s kiemelték a helyi nyelvjárásokból az irodalmi bolgártól eltérő elemeket. A helyesírást pedig a szerb cirill írásmódhoz igazították.
Szófia szerint maga a macedón nemzet is így keletkezett. A Komintern balkáni szekciójában találták ki, s az egykori Jugoszlávia emelte törvényerőre – állítják. Ez ürügy némi kommunistázásra is. Azt akarják a bolgárok, hogy az EU-val való tárgyalásokon az „Észak-Macedóniai Köztársaság hivatalos nyelve” formula szerepeljen. A két ország barátsági és jószomszédsági szerződésében a bolgárok és Észak-Macedónia lakóinak közös történelméről van szó. Szófia nehezményezi, hogy Szkopje e fogalmat mellőzi, s inkább megosztott történelemről beszél. Bulgária követeli, hogy ismerjék el, 1945-ig a két nép történelme, történelmi személyiségei közösek. Ennek jegyében azt akarják, hogy Szkopjéban ismerjék el, Goce Delcsev, az 1903-ban az oszmánok által megölt törökellenes felkelő bolgár volt. Mert annak mondta magát. Ennek jegyében követelik, hogy szállítsák vissza Szófiába a hős hamvait, ahonnan Tito nyomására vitték Szkopjébe a háború utáni években.
A Macedón Köztársaság feliratot Észak-macedón Köztársaságra cserélik le a macedón-görög határon 2019 februárjában Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki
Vannak más szentek, cárok és hősök is, akiket Bulgária és Észak-Macedónia is kizárólagosan magának akar. Az egyik igény úgy szólt, hogy tüntessék el azokat a háborús emlékműveket, emléktáblákat, ahol „bolgár fasiszta megszállókat” említettek. Amikor a nácik megtámadták Jugoszláviát, Bulgária csatlakozott hozzájuk és elfoglalta a Vardari Macedóniát. Amikor a szovjetek elérték a bolgár határt 1944 szeptember elején, az ország átállt a szövetségesek oldalára. Az eddigi megszállók az eddigi ellenállók oldalán harcba szálltak a nácikkal. Kiderült, húsz darab tábla emlékeztetett az 1941-1944 közötti évek konfliktusaira a kommunista ellenállók és a bolgár katonaság között. Ezeket a szkopjei kormány gyorsan leszereltetette.
Másodszor. Területi kérdés. Az 1912-es első Balkán-háború után az addig oszmán kézben lévő Macedóniát felosztották. Északi része, az úgynevezett Vardar-Macedónia Szerbiának jutott. Egy darab a Pirin-hegység területén Bulgáriának, a nagy része a görögöké lett. Bulgária a második világháború után rövid ideig elismerte, hogy a pirini lakosság macedón. Be is vezették ezt az irataikba. Amikor Sztálin és csatlósai összetűztek Titóval, kiderült, hogy ez nagy tévedés volt és törölték a macedón nemzetiséget Bulgáriában. Szkopjéban viszont máig számontartják elszakított bulgáriai nemzettársaikat. Szófia azt követeli, hogy az észak-macedóniai hatalom jelentse ki, nincs területi igénye Bulgáriával szemben, s ne támogasson semmilyen macedón kisebbségi törekvést bolgár területen. Nem tudom, van-e ilyen, de találtam egy elég szegényes honlapot, amelyen egy pirini macedónok egyesülete nevű szervezet mutatta meg magát. Bulgária szerint megengedhetetlen, hogy Szkopje rövidített neveként Észak-Macedóniát használja, mert ebbe beleértheti sandán a pirini Macedóniát is.
Bolgár belpolitikai szempontból nézve, ha rövidlátó is a lépés, mégis nagyon sikeres volt az akció. A jobboldali kormány tekintélye 2020 derekára romokban hevert, folyamatos tüntetéseken követelték a gyanús ügyekbe keveredett miniszterelnök, Bojko Boriszov lemondását. Egy sor korrupciós ügy, hatalmi visszaélés derült ki, valamint az, hogy milyen szoros kapcsolat áll fenn Boriszov és deklarált fő belpolitikai ellenfele, Ahmet Dogan, a török párt tényleges vezetője között. Bulgária pocsékul kezelte a koronavírus járványt is. Ebben a helyzetben kezdtek ebbe az elkerülő, késleltető nacionalista hadműveletbe.
És ez népszerű ügy. Mindenkinek van róla véleménye. A macedóniai beszélt és írott nyelv valóban nem tűnik idegen nyelvnek egy bolgár számára. A történelemoktatásás mindig arról szólt és szól, hogy a jelenlegi Észak Macedónia területe a bolgár hősök és kultúra hazája. Sikerült elérni, hogy az elmúlt hónapokban ne a válságkezelésben elkövetett hibákról, a korrupcióról és Boriszov sötét hátterű kapcsolatairól szóljon a vita, hanem arról, hogyan kell helyükre tenni az észak-macedóniai politikusokat, megállítani az ottani bolgárellenes gyűlöletkampányt, s egyáltalában elérni azt, hogy a szomszéd ország lakói tudomásul vegyék, ők voltaképpen bolgárul beszélnek és nem macedónok, mint eddig tévesen hitték, hanem vérbolgárok, történelmük pedig bolgár történelem. Egy minapi közvéleménykutatás kimutatta, hogy a bolgárok 81 százaléka támogatja Észak-Macedónia EU-tagságát, de többségük azt akarja, hogy a szomszédok ismerjék el a közös történelem tényét.
Tisztelt Olvasónk, a cikknek még nincs vége!
A Jelen egy pártoktól és médiacégektől független hetilap és online portál, amelynek tulajdonosai a szerkesztők, támogatói az olvasók. Mélyen elkötelezettek vagyunk a szabadság, a demokrácia, a jogállam és a társadalmi igazságosság értékei mellett. A szabad média ma veszélyben van Magyarországon, a független sajtó kizárólag az olvasók támogatásával maradhat fent. Mi nem adományt kérünk, hanem színvonalas, sokszínű, kritikus tartalmat kínálunk az előfizetésért cserébe.
A Jelen oldalán kizárólag a szerzőink saját írásai olvashatók. Nem foglalkozunk hírek utánközlésével és újracsomagolásával. Legfontosabb küldetésünk, hogy színvonalas elemzések, riportok, interjúk és vélemények közlésével segítsük megérteni a közéleti események összefüggéseit. Ha most továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor a Jelen független szerkesztőségének további munkájához is hozzájárul.
Értesüléseink szerint Palkovics László innovációs miniszter már február első felében a kormány elé akarja vinni a Debreceni Egyetem (DE), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Semmelweis Egyetem működési modellváltását előkészítő anyagokat. A modellváltási sablon már kész van, hiszen mára tíz egyetem működik ebben az új struktúrában.
Nincsenek hozzászokva a hollandok a kormányválságokhoz, annak ellenére, hogy magát a koalíciót összehozni nem könnyű feladat, hiszen a parlamentben van, hogy tucatnyi párt osztozik a 150 képviselőhelyen. Most mégis Mark Rutte harmadik miniszterelnöksége idő előtt ér véget, éppen két hónappal az új választások előtt. Már ezért is furcsa, miért került sor múlt pénteken a négy párt, a VVD, a CDA, a D66 és a KeresztényUnió által támogatott kormány lemondására.
A legtöbb esetben az apagyed nem a nők önmegvalósításáról, döntési szabadságáról szól, hanem a családi kasszáról – erre lehet következtetni abból az adatsorból, amelyet azért kértünk le az államkincstártól, hogy kiderítsük: hány férfi és hány nő veszi igénybe a gyed extrát. Az eredmény megdöbbentő: közel azonos a két nem aránya.
Éveken át exportálták Magyarországról Székelyföldre a romaellenességet, egyik gyújtogatás követte a másikat a helyi gettókban. Amikor idén Csíksomlyón is felcsaptak a lángok, valami végleg megváltozott.
Megtörtént Joe Biden sokak által szorongva várt elnöki eskütétele. A fáradt téli nap sugaraiban viszont csak a legrangosabb vendégek sütkérezhettek a Capitolium nyugati teraszain. Bár a járvány miatt amúgy sem gyűlhetett volna össze nagy tömeg, a január 6-ai halálos zavargásokat követően szinte az egész várost lezárták a hatóságok. A betonkordonokkal hermetikusan körbekerített Pennsylvania Avenue-n gurult át az elnöki limuzin a Fehér Házba Bidennel, akire már most hatalmas teher nehezedik.
„Egyértelműen a kormány konzervatív gender ideológiáját közvetíti a határozat, márpedig egy fogyasztóvédelmi határozatban kormányideológiának helye nincs” – mondja a Jelennek Rédai Dorottya, a Labrisz Egyesület tagja annak kapcsán, hogy a Meseország mindenkié című könyv kapcsán kötelezték őket arra, hogy „teljes körű tájékoztatást" nyújtsanak a tevékenységi körüket érintő egyes áruk értékesítésével kapcsolatban.
Ha az Egyesült Államok rendvédelmi szervei jól végzik dolgukat, ma hivatalba lép az ország negyvenhatodik elnöke, Joseph Robinette Biden. A visszafogott ünneplés után azonban szó sem lesz mézeshetekről, hiszen számos válság vár megoldásra. Bár a feladat és az azzal járó kockázat magas, a republikánus ellenzék vergődése akár komoly mozgásteret is nyithat az új adminisztrációnak.
Végtelenül groteszk és nevetséges, vagy inkább kafkaian félelmes az a színjáték, amelyet az orosz hatalom eljátszott január közepén Alekszej Navalnij ellenzéki politikussal, bloggerrel, aki öt hónap németországi kezelés és rehabilitáció után tért vissza Oroszországba január 17-én. Hazatérte után azonnal elítélték és egy hónapra leültették.
Bár kormány bejelentése szerint első körben az egészségügyi dolgozókat oltják be koronavírus ellen, de egyelőre úgy néz ki, nem sikerült kitalálni működőképes rendszert sem ahhoz, hogy a valós fontossági szempontok alapján történjen az oltásuk, sem ahhoz, hogy a 140 ezer egészségügyi dolgozó tényleg mielőbb megkapja a vakcinát. Már aki akarja.