Várhelyi Olivér az Európai Parlament célkeresztjében
Olvasási idő kb. 8 perc

Az Európai Parlament határozatban szólította fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki, megsértette-e az intézmény magatartási kódexét Várhelyi Olivér. Az EP szerint az unió bővítéséért felelős magyar biztos elfogult a szerb nacionalisták irányába.
Az Európai Parlament a szocialista frakció kezdeményezésére független és pártatlan vizsgálatot követel az Európai Bizottságtól annak kiderítésére, vajon Várhelyi Olivér valóban szándékosan ássa-e alá a tagjelölt országokban a jogállamiság érdekében tett erőfeszítéseket. A magyar biztos – állítja az EP határozata, amelyet 375 mellette szóló, 180 ellene leadott és 95 tartózkodó szavazattal fogadtak el – szándékosan és következetesen nem tulajdonít jelentőséget Aleksandar Vučić szerb elnök demokráciaellenes fellépéseinek, továbbá hozzájárul Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina szerb közössége miniszterelnökének szeparatista törekvéseihez.
A közös kül- és biztonságpolitikai (CFSP) jelentés egyidejűleg sürgeti a Nyugat-Balkán európai perspektívájának a megerősítését, amivel adósak a tagállamok. A jelentés üdvözli Koszovó EU-tagság iránti kérelmét és szankciót sürget Dodik mellett azon szerbek ellen, akik részt vettek a Srpska Köztársaság napja ünnepségének a szervezésében. A boszniai szerbek január 9-én emlékeznek az 1992-ben ezen a napon kikiáltott Boszniai Szerb Köztársaságra. Az EP jelentése egyúttal elítéli a belgrádi kormánynak a régió destabilizációjára irányuló törekvéseit.
Thijs Reuten, a Szocialisták és Demokraták holland árnyékelőadója emlékeztetett arra, hogy 2019-ben azzal a feltétellel fogadták el Várhelyi biztosi jelölését, hogy tevékenységével az egész EU érdekében lép fel, vagyis nem csupán a magyar kormánynak megfelelő politikát folytat. Három év elteltével – hangsúlyozza Reuten – komoly aggodalomra ad okot, hogy Várhelyi Orbán Viktor forgatókönyvéből dolgozik. „Az Európai Bizottságnak az volna a szerepe, hogy kiálljon Bosznia és Hercegovina területi integritása védelméért, elősegítse Szerbiában a demokratikus építkezést, biztosítsa a békét és stabilitást Montenegróban és Koszovóban. Nem pedig ennek az ellenkezőjét.”
Ezt olvashatja még a cikkben:
Miért merült fel a gyanú, hogy Várhelyi nem az Európai Unió, hanem Orbán Viktor érdekeit képviseli?
Mi volt az oka annak, hogy Várhelyi ilyen fontos biztosi pozíciót kapott?
Mit tehet ebben a helyzetben Ursula Von der Leyen?
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!