
A modernkori színjátszást megalapozó módszerek mindegyikének hangsúlyos eleme a mozgással való foglalkozás. A legtöbb olyan kísérletező alkotó, aki a tapasztalatait papírra vetette, a fizikai felkészültséget elengedhetetlennek tartotta egy színész felkészítésében. Emlékszünk a legendás Tigris és Sárkány című Oscar-díjas filmre? Ha igen, mindannyian tisztában vagyunk azzal, micsoda különbség mutatkozik az abban látott színészek, Ziyi Zhang, Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh – csak hogy néhányukat említsük – mozgása és aközött, amit a magyar színészektől látunk. Vajon törvényszerű-e, hogy ez így legyen, és egyáltalán, szükséges volna-e, hogy a magyar előadók hozzájuk, akár más országok színészeihez mérhető mozgáskultúrával rendelkezzenek?
Számos interjúban olvashattuk már, mennyire keservesen nehéz a színészképzés a mindennapos testi és lelki megpróbáltatások miatt. Kétségtelen, hogy a színészhallgatók az ötéves egyetemi képzésükből hármat úgy töltenek el, hogy naponta van legalább egy mozgásórájuk. Ebből is látszik, hogy a színészképzés szerves része a mozgással való foglalkozás. Ám a színházban ennek nem feltétlenül látszódik az eredménye, holott a mindennapos gyakorlással három év alatt rendkívül sokat lehet fejlődni, ugyanakkor lehetőségek tárháza van arra, hogy valaki önszorgalomból képezze magát. Ez a hiány sokak szerint annak következménye, hogy a magyar színházakban főként szövegközpontú darabokat adnak elő. De kell-e egyáltalán ez a mozgáskultúra? Jobb lesz attól a színész, ha megtanul a testével bánni?
Ezek a kérdések foglalkoztattak, amikor megkerestem néhány, évtizedek óta a színészek mozgásának oktatásával foglalkozó szakembert. Beszélgettem olyan színésszel, akinek a mozgás az alkotói munkásságának központi része, illetve olyannal is, aki inkább prózai színészként definiálható. Mindegyikük egyetértett abban, hogy az oktatás elengedhetetlen része a mozgással való foglalkozás, viszont azt máskép látják, hogyan és milyen mélységekben kell a színészek mozgását fejleszteni.
– Nap mint nap dolgozom színészekkel, és óriási hiányosságokat érzek a mozgás terén – mondja Bakó Gábor, aki évekig tanított a Színművészetin is, manapság pedig számos színiakadémián tart táncórákat, s koreografál. – Sokan, amikor koreografálom őket, kétségbeesve veszik tudomásul, ha táncolniuk kell. Számos rossz tartású, gyenge ritmusérzékkel rendelkező színésszel találkozom, s amikor azt kérem tőlük, hogy forogjanak, nyújtsák ki a kezüket vagy a lábukat, szomorú arccal adják tudomásomra, hogy ők ezt nem tudják megcsinálni – meséli, hozzátéve, hogy ez vélhetően az egyetemi klasszikus balett, a moderntánc és a szteppórák hiányából fakadhat. Azt mondja, ilyenkor igyekszik olyan mozdulatsort tanítani nekik, amit meg tudnak csinálni. Amikor Bakó Gábor lelkesen sorolja a technikákat, amiket illene szerinte tudnia egy képzett színésznek, felmerül bennem a kérdés: a balett vagy a jazz nem teszi-e modorossá a színészt? Hiszen itt nagyon kötött, nem feltétlenül természetes mozgásformákról van szó. A színpadon lévőknek pedig törekedniük kell a természetes megnyilvánulásra, létezésre.
– A balett – válaszolja – nyilvánvalóan ad egyfajta modoros tartást a színésznek, de nem feltétlenül oltja ki a természetes jelenlétet. Ha valaki kötöttebb tánctechnikákat tanul, azzal fejleszti a koncentrációját, a testtudatát. Ezek a mozgásformák segíteni tudják a színészt, de csak akkor, ha a megfelelő helyen, a megfelelő időben használja azokat. Természetesen nincs rájuk mindig szükség, de számos olyan zenés színházi produkció van, ahol ezek a technikák elengedhetetlenek.
Bakó ifjabb Vidnyánszky Attilát hozza fel jó példának, akinek a fizikai jelenléte és teljesítménye elvitathatatlan. Ám mielőtt minden színésztől elvárnánk, hogy három órán keresztül fel-alá rohangáljon, ugráljon, zuhanjon egyik helyről a másikra, ahogy azt ifjabb Vidnyánszky tette például a Vígszínház Hamlet előadásának főszerepében, érdemes átgondolni Mészáros Máté felvetését, aki jelenleg szabadúszó színészként dolgozik, jellemzően prózai előadásokban. Szerinte ugyanis fontos, hogy legyenek különböző alkatú, egyéniségű színészek.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!