filmvilág
Sok cécó semmiért
Elk*rtuk (2021)
Olvasási idő kb. 6 perc

Zavaros, könnyen felejthető film lett a nemzetközi stábbal készített, ám politikailag annál inkább elkötelezett Elk*rtuk, ami 2006-ig repíti vissza nézőjét, hogy elmesélje valós eseményeken alapuló fikciós történetét az őszödi beszéd kiszivárgásának körülményeiről, illetve az azt követő eseményekről. Sokakat érintő és foglalkoztató témája ellenére azonban politikai thrillerként körülbelül annyira lett komolyan vehető, mint a The Office Michael Scottjának sokáig dédelgetett, saját készítésű filmje, a Threat Level Midnight, amin a vetítést követően még a készítője is csak röhögni tudott.
Pedig a történet magja önmagában nagyon is alkalmas a politikai thrillerek hőseinek alapérzetét meghatározó bizonytalanság és paranoia felépítésére, egy olyan világ bemutatására, amely egyik pillanatról a másikra válik kiismerhetetlenné. Ez történik Rékával (Bánovits Vivianne) is, miután rájön, hogy főnöke közreműködött a botrányos miniszterelnöki beszéd kiszivárogtatásában. Összefogva az MTV-nél újságíró-gyakornokként dolgozó szerelmével, Nándival (Mózes András), elhatározzák, hogy felfedik az igazságot az üggyel kapcsolatban. Közös akciójuk során a két kisember azonban hamar nagyhatalmú figurákkal kerül szembe, akik el akarják őket hallgattatni.
Az alaphelyzetből kiindulva a film akár izgalmas is lehetne, mondanivalója azonban kevés, a körülbelül kétórás játékidő alatt pedig nem igazán keltik fel érdeklődésünket a karakterek problémái. Alan J. Pakula olyan híres alkotásaiban, mint A pelikán ügyirat vagy Az elnök emberei, minden a legapró részletekig kidolgozott, tele fordulatokkal és a visszatartott információk keltette feszültséggel. Ezzel szemben a brit Keith English rendezésében készült Elk*rtukban mintha minden csak jelölve lenne. Kidolgozottság helyett hangzatos tételmondatokat hallunk, bizonyos összefüggések és szituációk pedig csak felvillannak. Ilyen például a közvéleménykutató cég munkája, mely bár fontos szerepet kap a történetben, működésének folyamatába nem igazán látunk bele.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!