
Szponzorált tartalom
Két éve az ország egyik legfiatalabb főigazgatója, Barnák László vezeti a 136 éves Szegedi Nemzeti Színházat, aki 2018-ban Horgas Ádám rendezővel együtt sikeresen pályázott. Azt ígérték, a 62 százalékos nézettséget négy év alatt 80 százalékra tornásszák fel. A két szegedi játszóhely előadásaira azonban már az elmúlt évadban is alig-alig lehetett jegyet kapni.
– Most állítjuk össze a következő évad műsortervét. Kevesebb bemutatót szeretnénk és többet játszani egy-egy előadást, hogy mindenki el tudjon jutni a színházba, aki meg szeretné nézni valamelyik produkciónkat – mondta lapunknak Barnák.

Fotó: Iványi Aurél
Utoljára húsz évvel ezelőtt ért meg színdarab félszáznál is több előadást a szegedi deszkákon. Idén januárban azonban megünnepelhették a Valahol Európában című musical ötvenedik előadását, és a sikerszéria még nem ért véget. A musicalt az évad végéig közel 35 ezren látták.
A sikerhez Barnák szerint a színes műsorterv mellett jó előadások, kiváló színészek, rendezők és valami más is kellett: az új főigazgató első teendőinek egyike volt, hogy megerősítette a marketinget. Azóta megfiatalították a színház arculatát, szélesre tárták a kapukat a nézők előtt, megújították a bérletezést, és 70 százalékkal növelték az online eladott jegyek arányát.
– Partnerként tekintünk a nézőinkre. Talán ez is az egyik titka annak, hogy míg korábban a szegediek jártak a fővárosba, ma már Budapestről is eljönnek egy-egy sikeres előadásért Szegedre – mondja a főigazgató, aki az elmúlt két évadban vendégrendezőként hívta Szegedre Alföldi Róbertet, Mohácsi Jánost, Lukáts Andort, Bezerédi Zoltánt és a K2 fiatal csapatát, amely nagy sikerrel értelmezte újra Fazekas Mihály Lúdas Matyiját.
A járvány miatt kényszerűen véget ért évadban a két szegedi játszóhelyen 88 százalékos nézettséget értek el. A Kisszínházban átlagosan 95 százalékos házakat hoztak az előadások, a nagyszínházban pedig száz székre legkevesebb nyolcvan néző ült le egy-egy előadáson.

Fotó: Iványi Aurél
A világjárvány a színház életét is alaposan felforgatta. Az évad végéig hatvan előadás maradt el, ezeket a következő szezonban kell pótolni. Elmaradt
Orwell klasszikusának, az 1984-nek a magyarországi ősbemutatója és Pintér Béla legismertebb darabjának, a Parasztoperának a premierje. A tervek szerint nem csak ezeket pótolják szeptembertől, hanem tovább játsszák a sikerdarabokat, a Johannát, az Illatszertárt, a
Virágot Algernonnak címűt, az Időfutárt és a Mágnás Miskát.
Nem állítják fel viszont idén Szeged csillagfödeles színházának ezer négyzetméteres színpadát a Dóm téren, egész nyáron üresen pihennek majd a négyezer fős nézőtér székei a raktárakban. A világjárvány miatt augusztus 15-ig semmilyen tömegrendezvényt nem lehet megtartani, ezért nem sokkal a nyári színház kezdete előtt az összes produkciót le kellett mondani.
Idén már tizennyolcadik alkalommal rendezi meg a hazai képzőművészeti élet egyik legjelentősebb eseményét, a Táblaképfestészeti Biennálét Szeged. A kétévente jelentkező tárlatnak eredetileg most is a szecessziós Reök-palota adott volna otthont, de a világjárvány miatt ez alkalommal avirtuális térbe költözika kiállítás.
Az online kiállításra a szakmai zsűri csaknem félezer, az elmúlt két évben készült alkotás közül választotta ki a legjobbakat. Így állt össze a több mint száz műből álló lista, amiket a meghívott művészek alkotásaival együtt június második hetétől láthatnak majd az érdeklődők.