A fideszes Megafon csapdája: annyira szélsőséges, hogy már csak a B-középnek szól
Címkék:
választás 2022Olvasási idő kb. 7 perc

A 2019-es önkormányzati választásokon a Fidesz a vártnál rosszabbul teljesített. A budapesti kerületek nagy részét elveszítette, Karácsony Gergely pedig legyőzte a biztos győzelemre készülő Tarlós Istvánt. Az egységes ellenzék akkori sikerében fontos szerepet játszott a közösségi média. A Fidesz azóta belakta a Facebookot, amihez szinte végtelen forrásokat tud felhasználni.
„Péter, mikor lesz Facebook oldalad?” – kérdezte Orbán Viktor Szijjártó Pétert még 2020 februárjában a külügyminiszter által elmesélt anekdota szerint. Egyértelmű volt a kormánypártok számára, hogy a közösségi médiás megjelenéseiket növelniük kell. Hiába volt már akkor is rengeteg olyan print és online lap, amely az általuk közvetített álláspontokat hirdeti, elég csak a megyei lapokra gondolni, az ellenzéki orgánumok is levegőhöz jutottak az online térben.
Tökéletes példa erre a Partizán, a Gulyás Márton vezette YouTube-csatorna, amely mára sokak szemében egyfajta közmédiát is megtestesít, még úgy is, hogy sokszor megjelenik a szerkesztők világnézete a műsorokban. Oknyomoz, vitáknak ad teret, a műsorokban megjelenő ellenzéki képviselőknek is képes rázós kérdéseket feltenni, elég a momentumos Fekete-Győr András hírhedt interjújára gondolni, de az MSZP-s Tóth Csaba sem kapott kellemesebb kérdéseket.
A Fidesz azonban nem a Partizán modelljét követte, egy teljesen más koncepciót valósított meg. Ebben szerepet játszik a dezinformáció, valamint a lejáratási szándékkal készült tartalom, és sok száz millió forintot invesztálnak a projektbe. Így érkezünk meg a magát a jobboldal hangjaként definiáló Megafonhoz és az általa pénzelt megmondóemberekhez. Bohár Dánielhez, Deák Dánielhez és Rákay Philiphez, a klasszikus trióhoz. Rajtuk kívül ott van még a Filep Dávid vezette „A kopasz oszt”, Trombitás Kristóf vagy Deák Bence oldala, a „Konverzió”.
A Megafon egyfajta ernyőszervezetként és pénztárcaként tevékenykedik ezen véleményvezérek mögött. A már alapítása után is jelentős pénzeket bezsebelő központot Kovács István, az Alapjogokért Központ munkatársa hozta létre, 2020 júniusában. Kovács a Fidesz-KDNP 2019-es EP-választási listáján a 14. helyen szerepelt, így nem szerzett mandátumot. Ez a szervezet vállaltan jobboldali, a célja pedig az, hogy olyan embereket képezzen ki, akik a jobboldal hangját terjesztik a közösségi média különböző platformjain.
Éppen ezért ingyenes képzéseket biztosítanak, igaz, nem mindegy, kinek. Amikor a Magyar Hang újságírója, Bodacz Péter szeretett volna jelentkezni 2020 augusztusában, neki nem volt erre módja – másfajta konzervativizmus uralkodik manapság, nem a polgári értékrend. A központba fektetett pénzek követhetetlenek, minden anonim adományként érkezik. Így tehát közvetlenül nem lehet bizonyítani, hogy a Megafonban közpénz lenne. Nyitott kérdés marad tehát, hogy milyen forrásból hirdetett el az alapítása óta több, mint egymilliárd forintot a Megafon.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!