
A kibővített Honvéd „illegális” túrájáról mindenki hallott. Azt már jóval kevesebben tudják, hogy 1956. november elsejétől ötvenhárom napos nyugat-európai portyára utazott az MTK. Ahogyan a manchesteri plakátokon hirdették: a „formerly Red Banner”, azaz a „korábbi Vörös Lobogó”.
Ötvenhat november elsején az egész napot a határon töltötte az MTK labdarúgócsapata, mert nem akarták beengedni Ausztriába, ahonnan az NSZK-ba ment volna tovább. Az eredeti tervek szerint négy mérkőzésre. Majd tizenöt nyugat-európai találkozó lett abból, a küldöttség december 23-án érkezett vissza Budapestre.
A portyára a következő játékosok utaztak: Gellér, Veres (kapusok); Kovács II, Szimcsák II, Börzsei, Sipos, Kovács III (védők); Kovács I, Zakariás (fedezetek); Sándor, Hidegkuti, Palotás, Szolnok, Kárász, Molnár, Bödör, Szimcsák I (csatárok).
Lantos Mihály is a csapattal tartott Bécsbe, ott azonban kikötötte, hogy feleségét, a tízszeres világ- és 42-szeres magyar bajnok asztaliteniszező Farkas Gizit is magával vinné Nyugat-Németországba, Belgiumba, Angliába. Kérését nem teljesítették, ezen Lantos megsértődött, és az osztrák fővárosban maradt.
A túrán a fedezet Kovács III Ferenc (a Videoton UEFA Kupa-döntős csapatának szakvezetője, a fehérvári klub örökös tiszteletbeli elnöke) játszott balbekket. Méghozzá olyan jól, hogy Volentik Béla, az MTK edzője kijelentette: „Meg lehetne oldani vele a válogatott balhátvéd-problémáját.”
A portya Offenbachban kezdődött, ahol a kék-fehérek ismerősökkel találkoztak, mert az év júniusában is az NSZK-ban jártak, s akkor 5:1-re nyertek az Eintracht Frankfurt, Kickers vegyes ellen. Az offenbachiak az újabb randevút is megemlegették, mert az MTK 7:2-re győzött. Hetet kapott a Linz is (7:1), majd kiélezett mérkőzés következett a Rot-Weiss Essennel, amelynek első gólját az 1954-es NSZK–Magyarország vb-döntőben (3:2) duplázó Helmut Rahn érte el. A vendéglátók már 2:0-ra is vezettek, de az MTK 3:2-re fordított, a vége 3:3 lett.
Négy könnyű és egy váratlanul nehéz meccs következett. Az 1860 Münchent 4:1-re, az alacsonyabb osztályú Heilbronnt 13:1-re, a belga bajnokság listavezetőjét, az FC Liége-t, valamint a Charleroi-t egyaránt 6:2-re verte a magyar együttes, amely csak 4:4-et ért el a Spora Luxembourggal szemben.
Ezután az MTK átrepült Angliába, ahol november 26-án, szinte napra pontosan három évvel „az évszázad mérkőzése”, a londoni 6:3 után mutatkozott be. A Gellér – Szimcsák II, Börzsei, Sipos, Kovács III – Kovács I, Palotás – Sándor, Hidegkuti, Szolnok (Molnár), Szimcsák I összetételű együttes ellenfele a Sunderland volt, és 2:0-s előnyt szerzett, de a kékek Hidegkuti Nándor és Palotás góljával egyenlítettek, a negyvenezer néző nem kis szomorúságára (2:2).
Két nappal később Portsmouth-ban lépett fel az MTK, és a mérkőzésre kibocsátott újságban így vezették fel a találkozót: „Hidegkuti először a Pompey vendége.” Majd másnap az jelent meg az angol lapokban: „Portsmouth válaszolt Hidegkutinak.” A „hallatlanul izgalmasnak, különlegesen magas színvonalúnak” nevezett mérkőzésen az Uprichard – McGee, Rutter, Mansell – Phillips, Pickett – Harris, Clugston, Rafferty, McClellan, Henderson összetételű angol együttes 2:1-re nyert, a Fratton Park 35 ezer nézője elolvadt a gyönyörűségtől.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!