A hazai és a nemzetközi eseményekről szóló napi hírek könnyen elterelhetik figyelmünket arról a problémáról, hogy az egyre kaotikusabbá váló világból hogyan alakul ki végül egy új és biztonságosabb nemzetközi rend. A jelenről szóló információk áradata önmagában nem segít a hosszabb távú megoldások keresésében. A múlt hasznos gondolatainak felidézésével kombinálva azonban találhatunk hasznos támpontokat a jövőbe vezető úthoz. Európa újkori történelmében számos szellemi irányzat kereste a válaszokat az adott kor által felvetett kérdésekre. Közülük számos ideológia az általuk inspirált politikai gyakorlat kudarca vagy – súlyosabb esetben – az okozott tragédiák miatt remélhetőleg végleg semmissé vált. Más eszmék azonban fennmaradtak, és segíthetnek az útkeresésben.
Trump választási csalással vádolta az ellenfelét, de maga akarta elcsalni a választást. Azért nem érte el a célját, mert az elnök emberei fontosabbnak tartották a törvényességet a hűségnél.
Az ENSZ 1974-ben elfogadott határozata szerint „agressziónak minősül egy állam fegyveres erejének alkalmazása egy másik állam szuverenitása, területi integritása és politikai függetlensége ellen.” A Kreml nevezheti speciális katonai műveletnek vagy aminek akarja, a nemzetközi joggal egyértelműen ellentétes az Ukrajna elleni támadás.
A háborúk történetében az ellenség hamis hírekkel és félrevezető információkkal történő gyengítését a szembenálló felek a hadviselés fontos eszközének tekintették. Egyes esetekben a titkos információs akcióknak vagy lélektani műveleteknek szerepük volt a háború végső kimenetelében is. A félrevezető szándék a politika területén is megjelent és egyre fontosabb szerepet tölt be az államok belpolitikájában és a nemzetközi rendszerben tanúsított magatartásában. Napjainkban az Ukrajna elleni orosz katonai támadás tragikus, ugyanakkor szemléletes esettanulmányként szolgálhat a nemzetközi politikában alkalmazott megtévesztő és félrevezető politikai propagandáról.
Az Ukrajna elleni orosz katonai támadásnak számtalan tragikus következménye van, nehéz közöttük rangsorolni. Ha azonban a jobb megértés érdekében ezt mégis megtesszük, akkor elsőként a nukleáris fegyverrel való fenyegetést és annak körülményeit célszerű elemeznünk.