
Ne fagyjunk meg a télen és Ukrajna az év végén még mindig szuverén ország legyen – ezek a július 1-től az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét átvevő Csehország legfontosabb célkitűzései a következő fél évben. A háború visszatért Európába, ezért idén az ukrajnai események mindent beárnyékolnak, ugyanakkor a Magyarországot leginkább érintő jogállamisági kérdés az öt legfontosabb téma között maradt.
Régiónk, Közép-Európa, közelebbről Csehország vette át 2022 július 1-től az Európai Unió Tanácsának (EUT) soros elnöki tisztségét Franciaországtól. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke és a testület számos tagja az esemény hivatalos megnyitójára ezen a napon a csehországi Litomyšl városába látogatott. Az EB elnökét Petr Fiala cseh miniszterelnök és a kormány tagjai fogadták.
A helyszíni riportok beszámolói szerint a politikusok érkezésére összegyűlt tömeg az európai uniós politikusokat megtapsolta, a kormány egyes tagjainak érkezését szórványos fütty kísérte. A találkozó nagyon fontos szimbolikus üzenete mellett gyakorlati okok miatt jött létre. Az ünnepélyes megnyitó után a cseh kormány képviselői az EU napirendjét meghatározó legfontosabb szervezet képviselőivel a cseh elnökség öt kiemelt témájáról beszélgettek.

Fiala kormányfő a nap végi sajtótájékoztatón – célozva az EU-tagság 18 évvel ezelőtti megszerzésére – a mostani elnökséget érettségi vizsgához hasonlította. A megkérdezett uniós kommentátorok és cseh ellenzéki politikusok szerint a cseheknek nem az életük első nagy vizsgáira készülő tapasztalatlan diákokként kell fellépniük, hanem háborús válságmenedzserként kellene irányt mutatniuk Európának. A sokpárti cseh kormánykoalíció EU-barát hozzáállásán és nyugati elköteleződésén mindez biztosan nem fog múlni.
A közvélemény többsége örül, hogy nem olyan kormány idején kerülnek újra európai középpontba, amely mindenáron „meg akarja védeni a gonosz Brüsszeltől” Csehországot, hanem nyitott a közösségen belüli együttműködésre. A jelenlegi cseh kormány ellépett a problémás magyar-lengyel párostól, és a visegrádi együttműködés ideiglenes lecsavarása mellett alkalmi szövetségekben kifejezetten keresi nyugat-európai országokkal az együttműködést. A csehekről korábban a visegrádi tagság miatt kialakult negatív megítélés változásához hozzájárult, hogy lakosságarányosan a lengyelek után ők fogadták be a legtöbb ukrán menekültet, valamint Fiala kormányfő nyugodt erőt sugárzó tárgyalási és érvelési stílusa is.
Pedig az a legendás első elnökség 2009-ben meglehetősen emlékezetesre sikerült. Akkor szintén a jobbközép Polgári Demokrata Párt (ODS) adta a miniszterelnököt Mirek Topolánek személyében, aki azonban épp az elnökség idején bukta el a miniszterelnök személyét érintő bizalmi szavazást a parlamentben. Topolánek bukásához az ellenzéki szociáldemokraták lejárató kampányán kívül nagyban hozzájárultak szerencsétlen kijelentései vagy a Silvio Berlusconi olasz kormányfővel együtt töltött nyaralásáról készült fotósorozat is. A cseh miniszterelnököt egy paparazzi fiatal lányok társaságában, meztelenül örökítette meg. „A cseheknek remek hivatalnokaik és borzalmas politikusaik vannak,” foglalta össze a 2009-es elnökség tanulságait korabeli cikkében a brit Financial Times.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!