
Ne nagyon számítson politikai túlélésére az a közhivatalt betöltő személy, aki esetleg túl közel kerül a Dassault francia hadiipari és média-konglomerátumhoz. A cég hírnevét az elmúlt évtizedekben több korrupciós, megvesztegetési botrány tépázta. A francia közélet legfrissebb skandaluma is ehhez a vállalathoz fűződik.
A Politico hírportál múlt heti tényfeltáró cikkében járt utána, hogy Agnès Pannier-Runacher (48) francia energiaügyi miniszter egy olyan házban lakik, amely a cégcsoport közelmúltban meghalt tulajdonosa örököseinek kezében van.
A kérdéses ingatlanba, amelyet élettársa 2017 óta bérelt, 2021-ben költözött. Tavaly Pannier-Runacher még az ipari tárcáért felelt, és ebben a minőségében hatáskörébe tartozott a vállalat számos tevékenysége is. Jóllehet, a köztisztviselőkre vonatkozó előírások szerint vagyonbevallásában nem kellett felfednie az ingatlan tulajdonosának kilétét, a bérleti szerződés azonban többek közt az összeférhetetlenség kérdését is felveti. A politikusnő tagja az Emmanuel Macron köztársasági elnök által alapított LREM (Lendületben a Köztársaság) pártnak, amely elkötelezetten őrködik a közélet tisztaságán.
Mivel a kérdéses ingatlan az észak-franciaországi Lens-ben van, a La Voix du Nord című helyi lap érdeklődését is felkeltette. „Amikor 2021-ben beköltöztünk, azt akkor már négy éve bérelte a partnerem. Nem tudtam, hogy ki a tulajdonos” – nyilatkozta az újságnak a miniszter. A költözés morális kérdéseket is felvet: a miniszter 2020-ban indult a párizsi önkormányzati választáson a 16. kerületben, ám alulmaradt, majd 2021-ben a Hauts-de-France régió tanácsában szeretett volna mandátumhoz jutni, de ismételten sikertelen volt próbálkozása – mindenesetre indulásának feltétele volt a lens-i állandó lakcím.
Pannier-Runacher „finom, kellemes” barátként jellemezte Olivier Dassault-t, amikor az tavaly helikopter balesetben életét vesztette. Élettársa, Nicolas Bays egyébként ugyancsak baráti kapcsolatokat ápolt állt Dassault-lal, annak ellenére, hogy ő egy időben szocialista párti parlamenti képviselő volt, Dassault pedig konzervatív, de mindketten tagjai voltak a nemzetgyűlés francia-katari barátsági csoportjának. Bays előbb Pannier-Runacher tanácsadója, majd kabinetfőnöke volt. Visszautalva arra az időszakra, azt mondta, nem érezte szükségszerűnek, hogy nyilatkoznia kellene lakáskörülményeiről. Továbbá ő is azzal védekezett, hogy erre a helyzetre nem érvényesek a közalkalmazottak etikai kódexének előírásai. A lapok most emlékeztetnek arra, hogy ugyanabban a hónapban, amikor Pannier-Runacher ipari miniszterként beköltözött a lens-i házba, büszkélkedett, hogy sikerült tető alá hozni Horvátországgal és Görögországgal a szerződést, amelynek értelmében mindketten a Dassault gyártotta Rafale névre keresztelt vadászgépből rendeltek.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!