Krajczár Gyula: A béke kalapácsa
Olvasási idő kb. 6 perc

A kínai kormányzat Oroszország ukrajnai agressziójának egyéves évfordulóján „béketervvel” állt elő. Az idézőjelek használata jogos, mert ugyan a gyorsan alakuló média-szleng „béketervként” emlegeti, valójában nem igazán az. A kínai dokumentum címében nem is szerepel ez a kifejezés, s nem is tartalmaz semmi olyan intézkedést, javaslatot, amely a békéhez vezető utat írná le. Nem egy operatív elképzelés, hanem bizonyos elveknek a gyűjteménye, amelyeket, mint a kínaiak számára fontosakat és kedveseket, eddig is ismertünk, de most az ukrajnai háború kontextusában összeszerkesztették azokat.
Valójában arról szól, hogy milyen elveknek kellene érvényesülniük akkor, amikor béke van. Vagyis az odavezető útról ebből a dokumentumból nem tudunk meg semmit, de segítségével felismernénk, ha már béke lenne.
Ehhez képest a magyar miniszterelnök, vagy ahogy önmagát emlegetni szokta, Magyarország támogatja ezt a tervet. Egy hongkongi újság, a South China Morning Post, amely normál körülmények között soha nem szokott Magyarországról írni, évszám nem említi a magyar miniszterelnökök nevét, most egész cikket szánt ennek az esetnek. Ők úgy vették le, a jelek szerint messziről tisztábban látszik, hogy ezzel a támogatással a magyarok szembemennek az Európai Unióval.
Az európai országok sok vezetője persze mondott ezt-azt a kínai dokumentumról, de ezek a mondások a legkevésbé sem arról szóltak, hogy támogatják vagy ellenzik a „béketervet”. Egyszerűen csak nem igyekeztek úgy tenni, mintha ez egy „béketerv” lenne, s így már nem is volt mit támogatni vagy ellenezni. Ha valamiben a magyarok szembementek az unióval, akkor az az volt, hogy a magyar miniszterelnök úgy tett, mintha ez a dokumentum „béketerv” lenne. Általában Európa-szerte, sőt világszerte nincs hiány képmutatásban, de ebben a konkrét esetben éppen képmutatással lehetett szembemenni a többséggel.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvassa el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen összes cikkére,
csak havi 1790 Ft!