
Liz Truss mindössze hat hétig lakott Downing Street 10. szám alatt. Ezzel ő lett a legrövidebb időt hivatalban töltő brit miniszterelnök, mióta létezik a tisztség. Mindössze öt nappal a lemondása után már ki is nevezték az utódját, aki nem más, mint az általa korábban legyőzött Rishi Sunak, Boris Johnson kormányának egykori pénzügyminisztere.
Éppen Machiavelli Fejedelmét tanítottam az egyetemi csoportomnak, mikor felvillantak a „breaking news” értesítések a telefonomon. Liz Truss 44 nap után bejelentette, hogy távozik a Brit Konzervatív Párt, és ezzel a brit kormány éléről.
Az időzítést a saját helyzetem szempontjából is ironikusnak találtam. Hasonlóan a diákjaim jelentős részéhez, Truss sem olvashatta végig Machiavelli rövid útmutatóját a kormányzáshoz. Fortunát ugyan sikerült egy ideig a maga zsoldjába csábítania, amikor megragadta a kínálkozó alkalmat, hogy a Boris Johnson lemondása utáni több hónapos miniszterelnök-casting végén ő kerüljön ki győztesen a tory párttagság kegyeiért versengő jelöltek közül. Elvégre ráérzett, hogy mit kell ahhoz ígérnie, hogy a konzervatív párttagok a gazdaságpolitika terén nála mindenképpen otthonosabban mozgó Rishi Sunak helyett őt küldjék (akkor még) II. Erzsébethez kormányalakítási ajánlattal. Machiavelli más útmutatásait azonban kevésbé sikerült megszívelni. A ravasz firenzei fickó mondott egy s mást arról is, hogy egy vezetőnek mennyire érdemes tartania magát a korábban adott szavához.
Nem mintha a politikusi őszintétlenség mellett szeretnék érvelni, de ez a tipp jól jött volna ahhoz, hogy az adott gazdasági környezetben teljesen indokolhatatlan adócsökkentési elképzeléseket, amelyek Truss kampánya központi elemét adták, legalábbis ne azonnal próbálja a gyakorlatba átültetni. De megpróbálta, ráadásul arcpirítóan nyilvánvaló volt, hogy a gazdagoknál csak a nagyon gazdagok kaszáltak volna nagyobbat az új adójogszabályokon.
Lemondott a brit miniszterelnök, 12 év után válságba kerültek a konzervatívok
Truss fogadkozott, hogy az új részköltségvetés briliáns lesz, a piacok azonban gyorsan helyretették. Ennek a leglátványosabb része a font bedőlése volt, ami, ha a magyar forint közelmúltbeli bravúrjait nem is tudta utánozni, igen közel vitte a brit valutát az amerikai dollárral való paritáshoz. Az ezt követő nyilatkozatokból, intézkedésekből, intézkedések visszavonásából és a nyilvánosság előli bujkálásból egyértelmű káosz képe rajzolódott ki. Truss fogadkozhatott, majd kérhetett bocsánatot, végül lecserélhette a pénzügyminiszterét, a helyzet gyorsan tarthatatlanná vált, és II. Erzsébet utolsó miniszterelnökének Larry macska, a miniszterelnöki rezidencia hivatalos egérpusztítója megvető tekintete előtt be kellett jelentenie a lemondását.
Ezt olvashatja még a cikkben:
Johnson visszatérési kísérlete
Miért érdekes figura Sunak?
Mekkora a vagyona?
Milyen válságot kell megoldania?
Az új miniszterelnök viszonya az Európai Unióhoz.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!