Európai parlament
Szankció van, csak alkalmazni kellene
Több színtéren küzd a jogállamiság védelméért az Európai Parlament
Olvasási idő kb. 15 perc
Példátlan módon perre megy az Európai Parlament (EP) az Európai Bizottsággal (EB) szemben az Európai Unió Bíróságán (EUB) amiatt, hogy az EB nem alkalmazza a tavaly nagy nehezen kialkudott jogállamisági mechanizmust. Ez lehetővé tenné az uniós pénzek folyósításának felfüggesztését, ha a jogállamiság sérelme egy tagállamban a közös pénzek rendeltetésszerű felhasználását veszélyezteti. A mostani patthelyzet alátámasztani látszik azt a véleményt, miszerint nem újabb és újabb jogállamiságellenőrző jogintézményekre lenne szüksége az Uniónak, mint inkább a létező eszközök tényleges alkalmazására.
Szokatlanul kemények azok a szavak az uniós intézmények közötti viták hangneméhez képest, amelyeket David Sassoli, az EP elnöke használt október 20-i közleményében, bejelentve, hogy beperlik a luxembourgi bíróságon a Bizottságot. A lépés hónapok óta a levegőben volt, annak ellenére, hogy az intézményközi kapcsolatok általános és túlnyomó többségében jellemző módja a formális és informális egyeztetés, az álláspontok közelítése és a kölcsönösen elfogadható engedmények kidolgozása. A jogállamiság azonban annyira alapvető kérdés, hogy számos szakpolitikai területet érint, egyre több tagország szólal fel a kérdésben, emellett pedig az EP valóban keményen küzdött 2020-ban azért, hogy az új hétéves költségvetéshez és a helyreállítási alaphoz fűződően létrejöjjön az akár pénzügyi szankcióban is végződő jogállami mechanizmus.
Mathieu CUGNOT
A probléma abból adódik, hogy bár a mechanizmus 2021. január 1-je óta hatályos, még a német soros elnökség olyan kompromisszumot fogadtatott el az Európai Tanácsban (ET), miszerint a mechanizmus alkalmazására csak azt követően kerülhet sor, hogy az EUB döntött a mechanizmus megsemmisítését célzó indítványokról. Ezeket az indítványokat a magyar és a lengyel kormány nyújtotta be. Bár a semmisségi tárgyalás már elindult, a főtanácsnoki indítványt csak december 2-án ismertetik Luxembourgban. Ebből következően szinte biztosra vehető, hogy idén ebből már nem lesz döntés, azaz a jogállamisági eljárással fenyegetett – merthogy jogállamiságot sértő gyakorlatokat folytató – tagállamok több mint egy teljes évet nyernek, ami alatt az eljárás még csak meg sem indul velük szemben.
Ez azért van így, mert bár tavaly megalkották a mechanizmust – és rögtön meg is gyengítették azzal, hogy nem a blokkolásához, hanem az elindításához szükséges minősített többség a Tanácsban –, az állam- és kormányfők tanácsa iránymutatásokat kíván véglegesíteni arra nézve, hogy az Európai Bizottságnak hogyan kell a mechanizmust alkalmaznia. Ám a Tanácsban nem mondják ki a végső szót ezekre az iránymutatásokra, amíg a bíróság nem dönt. Történik – jobban mondva: nem történik – mindez annak ellenére, hogy a Tanács által adott iránymutatás jogi hatálya enyhén szólva megkérdőjelezhető, hiszen a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy hatályos jogszabályt csak egy politikai testület útmutatása alapján lehet alkalmazni. Lehet ezt úgy értelmezni, hogy éppenséggel ez is a jogállamiság sérelme.
Kedves Olvasónk, ennek az érdekes cikknek még nincs vége!
Ha továbblép a teljes cikk elolvasásához, akkor hozzájárul a Jelen szerkesztőségének fennmaradásához. Az előfizetésért cserébe színvonalas elemzéseket, interjúkat, riportokat és publicisztikákat kínálunk.
Olvasd el ezt a cikket,
csak 199 Ft!
vagy
Fizessen elő a Jelen online cikkeire, vagy jelentkezzen be
csak havi 1500 Ft!